Trojročná dcéra sa všetkého bojí. Ako ju osmelíme?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

dcéra mala v januári 3 roky a začala chodiť do škôlky. V škôlke sa s nikým nehrá, stále je sama. Keď majú spoločne tancovanie alebo spoločnú hru, tak sa postaví na kraj miestnosti a buď sa pozerá, alebo sa hrá sama. Nechcela tam jesť a ani spať. Od marca prestala chodiť do škôlky, bola často chorá a doktorka chcela, aby zostala doma, lebo stále bola na antibiotikách.

Chodíme každý deň na ihrisko, do detských klubov a herní, ale s nikým sa nechce hrať. Keď je napr. na šmykľavke a postaví sa za ňu do radu ďalšie dieťa, tak sa rozbehne vyľakaná ku mne. Ak sa ďalšie dieťa chce pridať k hre, ktorú sa ona hrá napríklad v piesku, tak tiež beží preč. Keď som tam, tak ku mne. Keď je to v škôlke, tak sa postaví čo najďalej od deti a je smutná. Resp. plače.

Chodia ku mne kamarátky, ktoré majú 4 - 5 ročné dievčatká a pekne sa hrajú spolu len dokým k nej nejdú blízko. Najhoršie je, že ak sa jej niekto dotkne. Napr. včera na ihrisku sa s ňou jedno dievčatko chcelo hrať naháňačku a ona sa rozrevala a celá vyľakaná bežala za mnou. Doma je stále na mne. Každých 5 - 10 minút má objíma a hovorí mami ľúbim ťa. Keď má otca doma, tak je nalepená na ňom. Bola vždy takáto, teda až na to objímanie. To je len posledné 2 mesiace. Neprišlo to škôlkou. Zdá sa mi, že je to stále horšie.

Aký problém môže mať?

Ako jej môžeme pomôcť a osmeliť ju?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na podobnú tému som už písala niekoľko príspevkov. Verím, že vám budú inšpiráciou na riešenie vašej situácie.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička