Trojročný syn je bojazlivý a hamblivý. Ako ho osmelím?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

syn mal teraz 3 roky a je extrémne hanblivý. Resp. bojazlivý pred ľuďmi, ktorých nepozná, alebo s nimi nie je často (čiže všetci okrem rodičov a starých rodičov).

Keď sa mu niekto prihovorí, tak sa schová za mňa a povie, že on sa s ním nebude rozprávať (napr. predavačka v obchode alebo susedia alebo niekto vonku). Bojí sa však aj deti a nie iba dospelých. Už od malička, keď ideme napr. na ihrisko, tak len sleduje čo robia deti, ale nejde medzi nich. Až keď všetci odídu z preliezky, tak tam ide on.

Keď sa nejaké dieťa priblíži, tak hneď ujde preč a bol by schopný skočiť aj z výšky dolu, aby čo najrýchlejšie ušiel. Musíme byť stále v strehu, aby sme ho chytili.

Dnes bol so svojim trojročným bratrancom na oslave. Vidia sa síce kvôli vzdialenosti málo, ale poznajú sa. Bál sa aj jeho, vôbec sa s ním nehral. Od malička sme chodili na ihriska, nebol doma izolovaný.

Ood septembra chodí aj do jaslí, ale nezmenilo sa to. V jasliach sa skôr naviazal na učiteľky a je pri nich. S deťmi sa veľmi nehrá. Doma mi povie, že on sa deti v škôlke bojí, ale nevie povedať prečo.

Inak je šikovný, odplienkovaný, rozpráva aj zložitejšie vety (základné vety už od cca 2 rokov). Iné problémy nemá.

Snažíme sa ho motivovať. Hovorím mu, že deti by sa s ním chceli hrať. Chcem ho namotivovať, ale nepomáha to.

Aký je Váš názor?

Ako môžem synovi pomôcť?

Ako ho namotivovať, aby nebol taký hanblivý a bojazlivý?

Ďakujem

Pekný deň,

na podobnú tému som písala už niekoľko príspevkov. Dúfam, že vám budú inšpiráciou aj pri vašom synčekovi.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička