Všetci ma tlačia do práce od 17 mesačnej dcérky. Čo mám robiť?

Zodpovedané
28. jan 2022

Dobrý deň,

mám 17 mesačnú dcérku a dostala som perfektnú pracovnú ponuku, ktorá je dobrá do budúcna aj teraz po všetkých stránkach. Všetci mi hovoria, aby som ju vzala. Manžel by zostal na materskej do leta a v septembri by ako dvojročná išla dcérka do jaslí.

Nás pôvodný plán bol urobiť to tak isto rok neskôr. Teda otecko na materskú v 28. mesiacoch a dcérka do škôlky ako trojročná.

Nie sme na to absolútne odkázaní, aby som tu prácu vzala. Práca by bola dobrá a je otázne, či hneď takú dobrú neskôr nájdem. Ale verím, že časom určite áno.

Nedokážem si to predstaviť ísť tam. Dcérku milujem je na mňa naviazaná. Nechcem ísť od nej tak skôr preč. Myslím, že po psychickej stránke je lepšie ak budem s ňou ešte ja. Ja som do jaslí chodila a síce mi nik neverí, ale doteraz si pamätám tie silné návaly úzkosti, čo som tam zažívala. Ale občas rozmýšľam, či to nie je lenivosť z mojej strany. Aj ostatní si to asi myslia. Teda manžel neviem. On samozrejme nič také nepovie. Podporuje ma v tom ako sa rozhodnem. Príjem navyše by ho potešil (hoci biedu rozhodne netrieme).

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Najradšej by som samozrejme počula utvrdenie, že dcérka ma potrebuje ešte doma a nech zostanem. Najviac by som rada počula pravdu.

Aký je Váš pohľad na moju situáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade vám neviem jednoznačne poradiť či ostať doma, alebo prácu vziať. Je to na vašom zvážení.

Ja však stále zastávam názor, že primárna vzťahová osoba by pre dieťa mala byť matka ak je to možné. S tým súvisí aj naladenie sa na dcérku a uspokojovanie jej potrieb.

Dcérka sa aktuálne nachádza v citlivom období a preživa tzv. separačnú úzkosť. V tomto období je odporúčané, aby sa odlúčenie minimalizovalo čo na najmenšiu mieru. Dieťa cíti u maminy istotu a bezpečie a je to známkou vytvorenia istej vzťahovej väzby.

Ťažko je povedať, či by to na dcérke nejaký následok nechalo alebo nie. Je pravda, že z takého útleho detstva si síce reálne spomienky v podobe obrazov nepamätáme. Ale ak dieťa prežíva nejakú emočne nabitú udalosť, tak tá sa v našej nevedomej pamäti ukladá už prakticky od narodenia a neskôr môže vyjsť navonok v podobe rôznych úzkostí či pocitov.

Zvážte preto všetky plusy a mínusy a hlavne to či sa práci budete vedieť venovať naplno, keď bude vaše dieťatko s niekým iným a nakoľko by vás práca napĺňala.

Pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička