Vysoké očakávania rodičov. Tlačiť, alebo dať voľný priebeh?

Zodpovedané
26. nov 2018

Dobrý deň,

som bývalá športovkyňa, s manželom sme vrcholovo tancovali. Manžel je úspešný tréner, ktorý bol vychovávaný k športu od štyroch rokov.

Máme štvorročného syna a myslím, že manžel má s ním rovnaký plán, že ho privedie k športu. Tanec je v rodine už tretiu generáciu a žijeme tým. Syn chodí na tréningy a súťaže a vidí celý ten proces.

Doma skúša všetky možné kotúle, skáče. V kolektíve je obľúbený a presadzuje sa myslím dobre, chodí bez problémov už rok do škôlky. Prihlásili sme ho teda v septembri na gymnastiku pre deti.

Samozrejme očakávane bol pred a počas prvého a druhého tréningu plač. Všetky deti v tomto veku to robia. Boli to tréningy so známou trénerkou s rovnakou vekovou a výkonnostnou úrovňou (začiatočníci) a rodičia boli celý čas deťom na očiach. Ale keď bol plač aj 4 a 5 krát a doma tiež o tom rozprával, že nechce ísť, ustúpili sme, že nemusí. Že pôjde, keď bude chcieť.

Moja otázka spočíva v tom, či to teda nechať tak a počkať, až dieťa bude samé chcieť niečo robiť (šport, záľuba) alebo postupne niečo opäť zaradiť do programu a nechať, aby sa to stalo rituálom, na ktorý si zvykne. Šport je aj o premáhaní sa, ale v akom veku je to vhodné.

Bojím sa, aby sa nestalo to, čo ako tréneri vidíme u iných detí "keď nemusím, nebudem robiť nič". Ale naopak aj to, aby sa mu to nátlakom "nezhnusilo", alebo aby nemal zbytočný stres.

Ďakujem veľmi pekne
Veronika

Dobrý deň,

nepíšete, či máte záujem, aby sa synček športu venoval vrcholovo alebo nie. Ani či trváte na gymnastike alebo nie.

Určite je dobré, aby dieťa malo nejaký záujem, pravidelnosť, učilo sa zodpovednosti, stretávalo sa s druhými ľuďmi a v neposlednom rade, aby sa hýbalo.

Malo by to byť však aj o zábave a radosti z vykonávanej činnosti, čo sa väčšinou pri nútení stráca.
Možno by ste sa mohli skúsiť synčeka spýtať čo by ho bavilo. Ponúknuť mu možnosti, ukázať mu aké športy existujú, porozprávať sa o nich, nejaké možno navštíviť a uvidíte.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com