Vzdor a nerozprávanie skoro trojročného syna

Zodpovedané
14. dec 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom syna, ktorý bude mať vo februári 3 roky. Muž hovorí, že by sme ho mali zobrať na vyšetrenie. Ja si myslím, že ešte nie je v tom veku, že by musel ísť.

Syn ešte nerozpráva súvislé vety. Keď mu v niečom nevyhovieme, tak sa začne hnevať, dupat alebo plakať. Nemá žiadne agresívne správanie. Len občas ma záchvat, ľahne si na zem a kope do skrine. Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Dieťa v tomto veku je ešte len za začiatku učenia sa porozumenia a zvládania svojich emócií. Je prirodzené, že keď sa niečo deje inak ako si predstavovalo, je frustrované, nahnevané, smutné. Prejavy vášho syna sú formou zvládania týchto emócií. Skrátka to ešte nevie inak.

V takejto situácií je dobré mu jeho emóciu zreflektovať, priznať: Hneváš sa. Predstavoval si si to inak. Chcel si tam ešte zostať.

Tým, že mu tu emóciu pomenujeme, dieťa si ju uvedomuje, spojí si pocit toho čo zažíva s pojmom a emóciou, ktorá tomu zodpovedá. Ak je kopanie do skrine pre vás neprípustné, skúste mu ponúknuť náhradu. "Skriňa nie je na kopanie, môžeš dupať do zeme."

Vtedy sa dieťa aj skôr upokojí a je opäť možné s nim komunikovať. Následne sa môžete rozprávať o tom čo sa stalo, ako inak by sa to dalo zvládnuť, čo by mu pomohlo.
Čo sa rozprávania týka, skúste sa aspoň telefonicky poradiť s logopedičkou/logopédom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com