Zvláštny spôsob sebaukľudňovania u 6 ročnej slečny. Máme to riešiť?

Zodpovedané
12. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 6 ročnej dcéry, ktorá od septembra chodí do školy.

Má taký zvláštny "tik", neviem presne ako to pomenovať. Má potrebu si ľahnúť - takým svojím špecifickým spôsobom. Takéto nutkanie máva už dlho. Ťažko sa mi to odhaduje, lebo viem, že to robila ešte keď bola škôlka pre "lockdownom" takže cca pol roka.

V škôlke to robievala občas, lebo tam sa dalo hocikedy ľahnúť na zem. V škole to samozrejme nerobí. Príde domov a hneď. Len sa vyzuje a ide na zem, na gauč, na lavičku. Kdekoľvek. Leží tak chvíľku a potom vstane a ide robiť niečo.

Neviem to s ničím spojiť. V tom čase sa nestalo nič ani doma a ani v škôlke čo by som vedela tomuto pripísať. Žiaden stres, alebo niečo podobné. Resp. možno len ja to nevnímam.

Keď sa jej opýtam, že prečo to robí a čo cíti, keď to ide urobiť tak povie, že ju "to" núti a potom sa tak upokojí.

Ako na jednej strane fajn, ale na druhej niekedy jej to jej nutkanie na upokojenie sa úplne, že na nervy, lebo je schopná si tak ľahnúť aj 6-10 x za sebou behom niekoľkých minút kým ide jesť, robiť úlohu, čokoľvek. Aj počas dňa cez víkend. Kedykoľvek. Ľahne, vstane, ide jesť, potom odíde cikať, znovu ľahne, doje. Alebo pozerá rozprávku a podchvíľou leží, sedí.

Na foto vidieť tú polohu. Ľahne si bruškom dolu, jednu ruku dá medzi nohy jednu len tak pod seba a nohy prekrížené. My už sa doma smejeme, že sa "kalibruje" ako keď sa dáva bublinka vo vodováhe do správnej polohy.

Mám to riešiť?

O aký problém môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete, aj na základe fotografie usudzujem, že zrejme ide o masturbáciu. Dcérka objavila tento spôsob upokojenia, zistila, že keď sa v intímnych partiách dotýka istým spôsobom, prináša jej to určité potešenie, uspokojene.

Bolo by možno dobré otvoriť to ako tému, dať jej vedieť, že masturbácia je v poriadku a bežná, porozprávať sa o tom, kde je vhodné to robiť - sama, vo vlastnej izbičke. Skrátka, odsunúť to do jej vlastnej intímnej roviny.

Skúste pouvažovať či dcérka nemôže byť nejaká viac napätá, alebo z niečoho preťažená, keď má takúto zvýšenú potrebu uvoľňovania napätia.

Môžete spoločne hľadať aj iné alternatívy uvoľňovania napätia, avšak určite treba dcérku ubezpečiť, že aj toto je jedna z ciest, avšak treba ju viac zintímniť.

Vytvárajte dcérke bezpečie a prijatie. Pracujte s jej emóciami, komunikujte empaticky. Prejavujte jej dôveru a lásku. Nastavujte hranice. Oceňujte ju. Nechajte ju v niektorých veciach rozhodovať a jej rozhodnutia rešpektujte.
Sledujte jej signály a napĺňajte jej potreby.

Ubezpečte sa, že má dosť priestoru pre seba, oddych, pre voľnú hru a aj pre vyjadrenie svojich emócií, myšlienok, obáv.

Dávajte jej najavo, že ju počúvajte, ste tu pre ňu, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com