Aké kompetencie má dula?

Zodpovedané
11. apr 2019

Dobrý deň,

dula by nemala zasahovať do pôrodu. Niektoré duly však zasahujú a lekári sú potom skeptickí pri žene, ktorá má so sebou dulu.

Aké kompetencie má dula?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte pravdu. Dula by nemala zasahovať do pôrodu. Nie je, resp nemusí byť zdravotník, nenesie zodpovednosť.

Úlohou duly a zároveň jej kompetenciou je pomáhať rodičke. Ide najmä o psychickú podporu. Používame rôzne techniky, aby sme žene počas pôrodu vytvorili čo najpozitívnejšiu atmosféru. Povzbudzujeme ju v jej schopnosti porodiť. Zároveň jej pomáhame zvládať bolesť pri pôrode, pomocou masáží, sprchy, rôznych úľavových polôh.

Naše občianske združenie OZ slovenské duly, ako jediné na Slovensku vzdeláva a združuje duly. Členky nášho združenia dodržiavajú etický kódex, ktorý nájdete na našej stránke www.duly.sk.

Ak DULA zasahuje mimo svojej kompetencie a je členkou nášho združenia, máme pre tieto situácie zriadenú etickú komisiu. Ak dostaneme podnet, napr zo strany zdravotníkov, vždy tento podnet riešime. Našou snahou je, aby členky nášho združenia svoje kompetencie dodržiavali, aby DULA bola oporou žene a zároveň doplnením zdravotníckeho personálu, ako profesionálny sprievod pri pôrode.

Máme pozitívnu skúsenosť, že v pôrodniciach, kde sprevádzame častejšie, kde našu prácu poznajú, sme vnímané pozitívne, ako reálna pomoc pre ženu.

Pravdou však je, že nie všetky duly, ktoré do pôrodníc v SR chodia sú členkami nášho združenia, alebo majú vzdelanie duly (ak ho vôbec majú) z inej krajiny, kde sa môžu kompetencie duly líšiť.
Toto nijako ovplyvniť nevieme. Žena má právo prísť do pôrodnice s kým ona chce. Je to jej rozhodnutie.

Duly nášho OZ, kde vieme garantovať etický kódex, by sa mali vedieť preukázať preukazom duly s pečiatkou nášho OZ a mali by mať oblečené ružové tričko s logom nášho združenia.

Snažíme sa túto skutočnosť povedať zdravotníckemu personálu a aj tehotným ženám.

Verím, že Vám moja odpoveď pomohla sa zorientovať.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea