Ako riešiť neustálu bolesť ramena?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

už veľa rokov mám bolesti pod pravou lopatkou. Skúšala som už všetko a nakoniec ma ortopéd odporučil na operáciu. Mala som výrastky niekde pri kĺbe a poškodzovali mi svaly a šľachy.

Po operácii som asi 5 mesiacov nemala bolesti. No od decembra 2018 začali bolesti znova. Mala som pocit, že pod lopatkou ma ťahali svaly alebo šľachy. Som z toho zúfalá, lebo neurológ si ma pohadzuje s ortopédom.

V marci tohto roka som mala operáciu na krčnej chrbtici. Menili mi 2 platničky. Neurochirurg myslel, že tie bolesti v ramene sú z toho, lebo mi niečo tlačilo na miechu a nerv. Krk mi operáciou uvoľnilo, no bolesti v ramene mám naďalej.

Aký liečebný postup mi odporúčate?

Z čoho mi môže tá bolesť pretrvávať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je asi dosť pravdepodobné, že po prvej operácii neboli rehabilitácie správne nastavené.

Svaly a šlachy v okolí lopatky by sa mali posilňovať, mobilizovať poprípade uvoľňovať. Taktiež je otázne, či rameno bolí z prednej strany alebo zo zadnej strany. Rameno môže byť tiež preťažené, resp. Môže byť neustále v zlom postavení a následne sa potom rameno preťažuje. Tento problém je veľmi ťažko hodnotiť, nakoľko ste už po dvoch operáciách a bolesti neustupujú. Taktiež je ťažko hodnotiť takýto stav, keď vás nevidíme osobne.

Ak sa chcete vyhnúť ďalšej operácii, skúsite liečbu v podobe cvičenia. Alebo mobilizácie chrbta, krčnej chrbtice a lopatiek.

V tomto prípade je lepšie navštíviť rehabilitačného lekára, ktorý môže zhodnotiť Váš stav ako celok a následne by Vám nastavil rehabilitačný plán.

Prajem pekný deň,
Bc. Eva Slamová
Rehab – Klinik Bratislava
www.rehabklinik.sk