Aká je šanca, že amniocentéza ukáže, či je bábo v poriadku?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom šance, že by amniocentéza mohla ukázať, že bábo je v poriadku. Mám 35 rokov, som v 12+4 a všetko bolo v poriadku, teda až na meranie tekutiny v záhlaví nakoľko sa nedala dosť dobre odmerať. Bábo sa otáčalo, alebo zle ležalo a výsledky vychádzali od 2,4 - 3,4 mm.

Na základe toho mi bol odporučený trisomy test a žiaľ pozitívny na Downov syndróm. Na základe toho mi bola odporučená ešte amniocentéza a teda potom naše rozhodnutie.

My už rozhodnutí sme, nakoľko máme doma dvoch zdravých chlapcov a pri oboch bolo v tehotenstve všetko ok.

Aká je šanca, že amniocentéza ukáže, či je bábo v poriadku?

Ak by to teda dopadlo zle, tak aká je pravdepodobnosť, že by sa to zopakovalo v ďalšom tehotenstve?

Chceli sme 3 detičky.

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že sa nachádzate v takejto stresujúcej situácií. Viem, že je to ťažké. Niekedy sú tie merania naozaj nepresné (moja dcérka si tiež robila žúrku pri tomto ultrazvuku a nedalo sa jej to vôbec namerať).

Pri neinvazívnych skríningových testoch, akými je napríklad aj Trisomy test, je takzvaná false positive rate od cca 40 do 90%. Toto číslo znázorňuje koľko ľudí s pozitívnym výsledkom má aj naozaj dané ochorenie.

Pri Downom syndróme sa odhaduje, že môže byť riziko, že sa to zopakuje približne 1 zo 100 avšak vedecké publikácie na túto tému nie sú také jednoznačné.

Držím palce

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko