Aké postihnutie znamená chromozóm 5 v mozaikovej forme?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

z trisomy testu a z amniocentézy mi vyšla trizómia chromozómu 5 v mozaikovej forme. Na morfologickom ultrazvuku bola vrodená vývojová chyba srdiečka.

Aké postihnutie znamená chromozóm 5 v mozaikovej forme?

Je to vážne?

Môže to byť v mozgu alebo aj inde?

Nemôže byť amniocentéza falošná?

Lebo aj z trisomy testu to bol iba náhodný nález.

Ďakujem

Dobrý deň,

mozaiková forma trizómie 5 môže mať veľmi variabilný fenotyp. Môže sa jednať o ľudí, ktorí pôsobia úplne zdravo, ale môže to byť aj závažné postihnutie so spomalením vnútromaternicového rastu, vrodenými srdcovými poruchami, oči ďaleko od seba, abnormálny tvar hlavy súvisiasi so zrastom švov. Môže to byť naozaj vážne. Predpokladať to však nevieme.

Mozaiková forma znamená, že nie všetky bunky v tele majú extra chromozóm ale len niektoré. V závislosti od toho kedy presne nastala táto chyba sa môže vyskytovať iba v špecifických bunkových líniách a nie všade.

Je veľmi nepravdepodobné, aby to bola falošná pozitivita v prípade pozitivity z Trisomy testu a následnej pozitivity z amniocentézy.

Držím palce a prajem všetko dobré.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko