Ako vysvetliť synovi jeho inú krvnú skupinu a rh faktor? Rozpor v odpovedi

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

keďže ste tu v pozícii odborníčky na genetiku, bolo by vhodné, aby ste poskytovali správne odpovede. V tomto prípade, ak sa narodilo dieťa s krvnou skupinou A- a je známa len krvná skupina otca (0+), vôbec nie je 100% isté, že matka musela byť A-.

Neviete predsa, či bol otec pre rh faktor homozygot, ak bol heterozygot. Pokojne mohlo dieťa získať recesívnu alelu aj od neho. A rovnako to mohol byť prípad matky. Tá mohla byť pokojne aj A+, prípadne aj AB+ (ak bola aj pre rH faktor heterozygot) alebo AB-.

Bolo by na mieste to opraviť a dotazujúcej mamičke to vysvetliť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za poznámku k jednej z predchádzajúcich otázok.

Vrámci odpovede na danú otázku, toto nebolo kľúčovou informáciou. Je to len zbytočne mätúce pre maminku, ktorá sa pýtala na niečo iné a preto som tam všetky možné detaily nedávala (išlo mi o to, že dieťa muselo svoj fenotyp A a rh- získať od biologickej matky, nie o to, aký presne genotyp mala matka, ani aký presne genotyp mal otec na základe jeho fenotypu - aj keď v jeho prípade nemôže byť dominantny genotypický homozygot pre rh faktor, aj keď fenotypovo nesie dominantný znak, z dôvodu, že jeho dieťa nesie recesívny znak tj. potrebuje dve kópie génu).

Avšak som tam teraz tieto informácie doplnila, aby to bolo správne ak by ich zaujímali aj konkrétne detaily dedičnosti krvných skupín, avšak z môjho pohľadu je to v konkrétnom prípade nepotrebné.

V genetike, ako aj v medicínskych odvetviach bolo preukázané, že príliš veľké množstvo informácií poskytnuté pacientov môže v skutočnosti zhoršiť ich schopnoch správneho rozhodovania sa. Cieľom tejto poradne je poskytnúť zrozumiteľné informácie pre laikov, nie ich zneistiť veľkým množstvom detailných informácií.

Ďakujem za kontrolu a prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko