Krvná skupina matky a otca

macka10
2. feb 2015

Ahojte babulky,

mam otazocku, mame jednu zdravu dcerku, teraz som bola druhy krat tehu a v 9 tt som potratila, tehotenstvo s dcérkou bolo uplne bez problemov. Teraz tu citam, ze jednym z dovodou moze byt aj krvna skupina matky a otca. A ze po porode nieco pychaju vzhladom na krvnu skupinu dietata a matky, aby boli dalsie tehu ok.
No, ale mne nikto nic take nepovedal, ani sa nikdy nikto nespytal aku krvnu skupinu ma manzel - inak to ani on nevie, zajtra ide volat svojmu dr. A ani neviem aku krvnu skupinu ma dcerka - ked som sa pytala v porodnici, tak my povedali, ze to sa uz babatkam netestuje. Tak ako potom vedia, ci mi mali nieco po porode pychnut alebo nie?
Mozno aj toto mohla byt jedna z pricin MA? Nie? Vraj aj po potrate mi mali nieco pychnut, ale ja o nicom neviem.
Ako napisala som to asi dost nezrozumitelne, ale nejako takto tomu rozumiem.
Vie my to niekto vysvetlit a poradit? Dakujem

liebling98
2. feb 2015

@macka10 to, čo máš na mysli je inkompatibilita v Rh systéme. Pokiaľ si Rh pozitívna, nemusíš vedieť manželovu krvnú skupinu a ani Ti nemali nič pichať.

milotaa
2. feb 2015

Ahoj, ak mas Rh faktor - (minus) a manzel ma Rh+, mohlo sa stat, ze prve dieta zdedilo po otcovi Rh+. V takom pripade by Ti mali pichnut nieco, aby sa Ti proti Rh+ navytvarali protilatky, aby si neohrozila dalsie dieta, ak by tiez malo Rh+.
Ak mas ty Rh+, tak to nie je problem vobec, bez ohladu na to, aku krvnu skupinu ma otec alebo dieta.

Priklad: ja mam AB- (Rh faktor -), partner ma 0+. Zatial mame len 1 dieta.
Keby mala nasa dcera A+ alebo B+ (0 ani AB mat nemoze), moja krv by si proti tomu + zacala vytvarat protilatky. Ak by malo dalsie dieta tiez +, moja krv by bojovala s jeho krvou.
Ale nasa dcerka ma B-, takze moja krv si nevytvara ziadne protilatky, nebolo treba nic riesit, nic pichat.

Takze ak mas Rh faktor + , toto nebude Tvoj pripad. Ak mas -, zistuj, aku krvnu skupinu ma dieta a otec.
Drzim palce, nech je dalsie tehotenstvo uz bezproblemove.

baska19891
16. aug 2016

@milotaa ahoj akurat to riesime v inej skupine.. ja som B- a priatel je B+ a som v 27tt akurat teraz som sa docitala ze moze byt nejaky problem ale nikto ma zatial neoboznamil.Protilatky sa pichaju uz teraz alebo AZ po porode? ako sa zisti babatka rh?? dakujem ZA odpoved

milotaa
17. aug 2016

@baska19891 Ahoj, no neviem to na 100%, ale myslim, ze krvnu skupinu a Rh faktor u dietata zistite az pri/po porode. Mne pocas tehotenstva sledovali moju krv, ci nevytvaram nejake protilatky, sa im tam nieco nezdalo, ale nakoniec to bolo OK.
Ak je to Tvoje prve dieta, tak by nemal byt problem ani v pripade ze dieta by bolo Rh+. Ak by toto dieta bolo +, a bola by si znovu tehotna a dalsie dieta by tiez malo Rh+, toto druhe dieta by si uz ohrozila. Preto, ak ma prve dieta Rh+, po porode (myslim, neviem presne kedy) sa matke pichne injekcia, aby nevytvarala proti + protilatky, aby boli aj dalsie tehotenstva v poriadku. Ale ako hovorim, nepamatam si to presne, na Tvojom mieste by som hodila pri najblizsej navsteve rec s gynekologom, ten v tom bude mat viac jasno ;)

lukyazojka
17. aug 2016

@baska19891 ahoj ja som Rh neg, manžel je Rh pozit. Mnepichali po spontannych potratoch injrkciu aby boli ďalšie tehotenstva Ok. Mam 2 detičky obe su Rh pozit. ,su zdrave chvalabohu... a aj po poslednom tehotenstve sa ma pytali či si chcem dat tu injekciu pichnut . Určite to tvoj gynekolog sleduje aku maš Rh faktor a pokiaľ si Rh pozit nemusiš si vôbec robit starosti.

lukyazojka
17. aug 2016

Uff sorry za tie preklepy ☹

libawet
17. aug 2016

@liebling98 ani by som nepovedala. Ja mám krv. sk. 0+ a manžel A1+, akonáhle mi zobrali krv ( berie sa hneď, ako sa zistí gravidita, je divné, že autorka nevie svoju krvnú skupinu ) a zistili, že mám 0+, už aj volali manžela, a bol problém. Moja 0+ je kompatibilná len s 0+. Stalo sa to, že synovi po pôrode menili krv, lebo ju zdedil po manželovi ( a moje telo sa proti nemu bránilo a vytváralo protilátky, čo sa zistilo až po pôrode, počas tehotenstva a kontrol bolo všetko negatívne ) mal teda A1+ a stúpal mu bilirubín. Ak by mu stúpol nad normál. hodnoty, začali by mu odumierať mozg. bunky, teda mohol zomrieť, preto mu krv menili na 0+....samozrejme sa mu po 3 mesiacoch zmenila na jeho krv. skupinu, teda na A1+...
autorke : tu skôr ide asi o negatívny Rh faktor u matky, vtedy väčšinou prvé tehotenstvo končí potratom, pri druhom sa pichá táto injekcia, aby k tomu už neprišlo. Zaráža ma, že nevieš svoju krvnú skupinu.

evittam
17. aug 2016

@libawet No neviem, neviem - ja mám 0+, partner B+ - žiadne problémy neboli a ani ich nikto nerobil pri žiadnom tehotenstve ani pôrode. Syn má 0+, dcéra B+. 😉

libawet
17. aug 2016

@evittam nuž mne sa toto stalo a bola tam vtedy so mnou ešte jedna pani a mala presne to isté, tie isté krvné skupiny, mala dievčatko a tiež mu menili krv. Môj syn má krv po otcovi, nie po mne, teda A1+, preto nastal ten problém. Možno pri B skupinách je to inak, to posúdiť neviem, no mne vtedy, ako mi zistili moju krvnú skupinu povedali, že by bolo najlepšie, keby manžel mal tú istú, teda 0+. Reagovala som len na liebling98, kde písala o Rh faktoroch pozitívnych a že sa tam nemusí zisťovať krv. skupina otca.

emita
17. aug 2016

@libawet upresním že pri rozdielnych rh práve prvé tehu je bez problémov a preto sa po pôrode pichá rhega aby ani pri ďalšom tehotenstve sa netvorili protilátky. Ja mám 0-, manžel 0+. Deti sú všetky 0+. Prvé 2 tehu boli bez problémov, pri treťom sa v treťom trimestri začali tvoriť protilátky, sledovali to a to je všetko. Malý mal silnejšiu žltačku, ale nič hrozné. Rhegu mi pichali po každom pôrode. Robia to všetkým čo sú Rh-. Ak ti nič nepichali, si Rh+

evittam
17. aug 2016

@libawet Ako som ti už písala - my sme nemali žiadny problém a nikdy mi nikto nehovoril to čo tvrdíš a to som aj darca krvi - ešte som to proste nepočula......Hádať sa nemienim a tiež sa v tom nevyznám, len píšem vlastnú skúsenosť. Ja zase čo viem, tak môjmu kamarátovi hneď po pôrode menili krv kvôli tomu, že obaja rodičia mali rovnakú krvnú skupinu-akú to už neviem - bolo to pred vyše 30-timi rokmi a zostal jedináčik z 5-tich detí lebo u jeho súrodencov na to neprišli a zomreli alebo dlho nepožili.....

libawet
17. aug 2016

@emita to asi nie je odpoveď mne, ale autorke. Ja predsa viem, že mám rh +, veď som písala 0+....môj prípad je úplne o niečom inom 🙂

rica1
17. aug 2016

@baska19891 ja som minus a manzel RH+ viem ze po porode prisla na jisku sestrička a hovori mi ze mi pichne injekciu pretože babetko zdedilo RH+ po otcovi , teraz som znova tehotna a testuju mi len protilatky a pravdepodobne ak babo znova bude + po otcovi tak znova dostanem injekciu inak nič

libawet
17. aug 2016

@evittam to neznamená, že keď si o tom nepočula, tak to nie je. Syn bol po pôrode žltý zo stúpajúceho bilirubínu ( pečeňové farbivo ), ktorého hodnoty neustále merali. Hodnoty mu vystúpali nad normál, takže prišlo na výmenu krvi z jeho A1+ na moju 0+. Samozrejme, od iného dosp. darcu s touto krvnou skupinou. Tvoje syn z 3.tehotenstva mal asi norm. hodnoty bilirubínu, preto u neho nedošlo k výmene. Ak by výmena u môjho syna neprebehla, budú mu odumierať mozg. bunky, tak mi to v tej dobe bolo vysvetlené. Po pôrode bol ešte 3 mesiace kontrolovaný, potom sa mu 0+ zmenila automaticky na jeho A1+. Bolo mi dokonca vtedajším primárom na novorodeneckom v TT povedané, že naše ďalšie dieťa bude mať presne to isté...ďalšie dieťa som už nemala, zľakla som sa, že by to už nemuselo tak dobre dopadnúť.

evittam
17. aug 2016

@libawet Veď nič také som nepísala, že to nie je možné a ani netvrdím to čo píšeš - nehádam sa, len som napísala vlastné skúsenosti ako aj ty. A nemám 3 deti a ani syna z 3.tehotenstva. 😉

emita
17. aug 2016

@libawet som reagovala na to že píšeš že prvé tehu končí potratom, že je to naopak že prvé býva bez problémov, problémom sú ďalšie. Prvé je práve v pohode. Len to 😉

libawet
18. aug 2016

@evittam "Prvé 2 tehu boli bez problémov, pri treťom sa v treťom trimestri začali tvoriť protilátky, sledovali ...." - som mala pochopiť ako? Pochopila som ako " prvé dve tehotenstvá = dve tehotenstvá, " pri treťom...." = tretie tehotenstvo
" Malý mal silnejšiu žltačku..." = ako syn z tretieho tehotenstva.....
...tak sa asi treba vyjadrovať lepšie a zreteľnejšie, z vyššie Tebou napísaného vyplýva, že si bola 3 x tehotná a máš teda tri deti, z toho posledný je syn....
OK, o nič predsa nejde, je to už dávna minulosť u mňa, našťastie dobre dopadla, želám pekný deň.

libawet
18. aug 2016

@evittam ach teraz pozerám lepšie tie mená - evittam som zamenila s emita...dosť podobné, tak sa ospravedlňujem 🙂 obom a beriem späť, čo som napísala s tými tehotenstvami 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre