Ako vysvetliť synovi jeho inú krvnú skupinu a rh faktor?

Zodpovedané
1. sep 2020

Dobrý deň,

máme syna z darcovského embrya. Teda vajíčko (matka) a aj spermia (otec) boli od darcu. Takéto embryo mi bolo pri IVF vložené do maternice. Syn sa narodil s krvnou skupinou A-.j Jediné čo viem, je že biologický otec - darca spermii mal krvnú skupinu 0+. Krv biologickej matky neviem.

A tu nastáva problém. V našej rodine máme všetci od starých rodičov, súrodencov z oboch strán krvnú skupinu 0+.

Ako máme vysvetliť synovi, že prečo má on jediný krvnú skupinu A rh negatív?

Syn nevie, že je z darcovského embrya a ani mu to povedať nechceme.

Ďakujem

Dobrý deň,

Neviem aký starý je Váš syn ale pokiaľ sa už na to pýta a všíma si musí byť starší. Úprimne, veľmi sa z tohto nedá vykecať klamstvami. Akonáhle by ste mu napríklad povedali, že pri IVF sa stala náhodne mutácia v krvných skupinách a preto je on iný ako celá Vaša rodina, môže sa to vypomstiť. Čo ak v budúcnosti bude niekto potrebovať nejaký orgán z rodiny a bude sa riešiť kompatibilita, alebo budete mať nejakú genetickú chorobu, na ktorú by mal Váš biologický syn predispozíciu a zistí, že to tak nie je a podobne.

Rozumiem, keď sa bojíte mu povedať pravdu, ale skôr či neskôr by akékoľvek klamlivé vysvetľovanie v tomto veku vyšlo najavo neskôr a bolo to by omnoho horšie.

Buď mu nič nevysvetľujte, alebo mu otvorene povedzte pravdu. Viem, že je to náročné ale všetko zvládnete spolu.

Syn Vás nebude mať o nič menej rád aj keď bude vedieť, že pochádza z darcovského embrya, Vy ste ho vynosili a Vy ho vychovávate, ste jeho jediná mamina.

Mrzí ma, že pre Vás nemám riešenie aké by ste chceli počuť.

Mimochodom biologická matka musela mať vo svojej krvnej skupine A- keď otec bol 0+ a Váš syn je A- (kombinácie génov sú tam rôzne, otec by mal byť 00 rh+- a matka mohla byť A0 --, AB --. A0+- AB+- AA+- AA--).

Držím Vám palce.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko