Budú synovi pribúdať ďalšie znamienka?

Zodpovedané
26. sep 2021

Dobrý deň,

keď mal synček dva mesiačiky, tak sa mu vyhodil na nožičke hnedý fľak. Bolo nám povedané, že ho máme pozorovať. Teraz po roku ideme na kožné. Vyhodil sa mu aj ďalší 1 cm, ale ten prvý sa mu zväčšil a už má 2 x 1 cm.

Ide o neurofibromatózu?

Budú mu pribúdať ďalšie?

Z mužovej strany sú všetci dosť so znamienkami, ja mám na nohe dva také pigmenty .

Existuje možnosť dať si spraviť genetické testy ako samoplatca?
Koľko by to stálo?

Ďakujem

Dobrý deň,

takto sa nedá predpokladať, či sa jedná alebo nejedná o neurofibromatózu. V jej diferenciálnej diagnostike je potrebné mať aspoň 6 takýchto fľakov a aj iné príznaky ako napríklad neurofibrómy, pehy v oblasti kožných záhybov, Lischove noduly na dúhovke a podobne.

Teraz by som to sledovala a pravidelne navštevovala kožnú ambulanciu. Pokiaľ máte vy podobné pigmenty na nohách, môže to byť zdedené, pretože niektoré znamienka a ich pozícia sa dedia.

Genetické testy ako samoplatca môžu byť dosť drahé (vyše 1,000 eur) ale závisí od konkrétneho testu.

Držím palce.

Prajem pekný deň a ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko