Čo znamená Rh faktor weak?

Zodpovedané
12. jan 2022

Dobrý deň,

mám Rh faktor a weak. V papieroch je písané, že nemusím dostať protilátky po pôrode a ani po potrate. Mám za sebou dva potraty a raz som o bábätko prišla v 27. týždni.

V prepúšťacej správe môjho syna som ja písaná ako Rh pozitív a syn Rh negatív, ale môj manžel je Rh pozitív. Takže môj syn musí mať krv po mne, čiže musím byť negatív aj aj.

Moja gynekologička má zase v správe písané, že som Rh negatív a môj syn má krv po mne negatív. V papieroch ohľadom krvi, ktoré mi robili, keď sa narodil môj syn, pretože nechápali, čo to mám za krv mám napísané, že som slabo pozitívna.

Čo to znamená?

Kvôli tomuto všetkému mi neboli pichnute protilátky a ja som prišla o dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí čím ste si prešli. Verím, že to muselo byť náročné.

K Vášmu Rh faktoru: Sú rôzne laboratórne techniky, ktoré sa zaoberajú určením typu krvných skupín. Základné dva sú ABO systém a druhý je práve Rh faktor. Ten sa v jednoduchosti rozdeľuje na pozitívny a negatívny. Hlavne jeho časti D, aj keď v skutočnosti je to zložitejšie. Sleduje sa jeho vonkajšia podoba na červených krvinkách, tzv. fenotypizácia D časti.

Pokiaľ má krvinka „neprítomnú D časť“ , krvná skupina človeka dostane výsledok Rh faktor negatívny. Pokiaľ má krvinka D časť (antigén) prítomnú, dostane výsledok Rh faktor pozitívny. Existuje ale aj takzvaná „slabá prítomnosť D časti/fenotyp“, ktorý v závislosti na použitej laboratórnej technike môže vyjsť ako Rh pozitív alebo Rh negatív.

Krvné bunky s týmto slabým D fenotypom majú menej D antigénu a typizácia môže byť vyhodnotená pozitívne alebo negatívne. Keď sa robí typizácia pomocou technológie nazvanej priama aglutinácia, osoba so slabým D fenotypom vyjde ako Rh negatívna. Na druhej strane pokiaľ sa použije technológia nepriamej aglutinácie, alebo sú použité špecifické anti-D protilátky pri typizácii človek so slabým D-fenotypom bude typizovaný ako Rh pozitívny.

Taktiež sa môže meniť hodnotenie človeka z Rh pozitív na Rh negatív a naopak pri vyšetrení v závislosti od iných okolností. Napríklad pri krvných transfúziách sa ľudia, ktorí majú slabý D fenotyp považujú za Rh pozitív z dôvodu, aby náhodou pri transfúzii ich krvi neprišlo k formovaniu protilátok u Rh negatívneho príjemcu tejto transfúzie. Pokiaľ sa slabý D fenotyp zistí u tehotnej ženy, prípadne u osoby, ktorá by mala dostať krvnú transfúziu, mala by byť považovaná za Rh negatívnu. Bolo totiž preukázané, že takéto ženy si môžu spraviť protilátky proti Rh faktoru pri pôrode Rh pozitívneho dieťatka (prípadne po prijatí krvnej transfúzie, ktorá je Rh pozitívna). Táto rôzna typizácia taktiež môže spôsobovať pochybnosti o otcovstve detí pokiaľ sú obaja rodičia označení ako Rh negatívni a narodí sa im bábätko, ktoré je Rh pozitívne.

Bolo by preto vhodné zistiť či náhodou nemáte vytvorené protilátky a podľa toho postupovať pred a počas ďalšieho tehotenstva.

Držím palce, že sa dočkáte svojho dúhového bábätka.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko