Do akej miery je alergia ovplyvnená genetikou?

Zodpovedané
31. aug 2020

Dobrý deň,

mám sennú nádchu.

Do akej miery je alergia ovplyvnená genetikou?

Ďakujem

Dobrý deň,

o alergii sa hovorí, že je v približne 50 až 80% ovplyvnená genetikou.

Pokiaľ dieťa nemá rodičov alergikov, je riziko vyvinutia alergie približne okolo 20%. Pokiaľ má jedného rodiča alergika tak to vzrastie na 30 až 40% a v prípade oboch rodičov sa jedná o riziko okolo 75 až 80%.

Dôležitejšiu rolu hrá v tomto prípade matka, ak je tá alergická, je riziko prenosu 4x vyššie ako keď sa jedná o prenos z otca.

Nededí sa však konkrétna alergia napríklad na špecifické pele a podobne, len všeobecne predispozícia na alergiu.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko