Druhé dieťa je autista. Aká je šanca, že tretie dieťa bude zdravé?

Zodpovedané
9. dec 2021

Dobrý deň,

mám dve deti a chceli by sme tretie. Prvá dcéra je zdravá a druhá dcérka má autizmus. Kvôli tomu sme nechceli mať dieťa. Prešlo 11 rokov a veľmi túžim po bábätku.

Aká je šanca, že tretie dieťa bude zdravé?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem tomu, že po tom čo ste mali autistické dieťa ste už nechceli mať dieťa a teraz už áno. Pri autizme poznáme len málo génov s ním spojených. Avšak vieme, že sa často vyskytuje v rodinách. Je preto dobré vedieť či je za ASD zodpovedná nejaká známa genetická mutácia alebo nie.

V prípade staršej sestry s autizmom bolo publikované približne 7% riziko výskytu autizmu u mladšej sestry alebo približne 16% riziko výskytu u mladšieho brata. Tj. dieťatko by malo byť vo vyše 80% zdravé, avšak nikto Vám nepovie, že či budete patriť do tých 80 alebo 20.

Držím palce a prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko