Existujú vyšetrenia, ktoré mi potvrdia, že moje problémy s očami sú výsledkom genetiky?

Zodpovedané
26. apr 2021

Dobrý deň,

mám závažné očné komplikácie, na jedno oko už nevidím. Máme dve deti, rada by som vedela, či je možné, že problémy, ktoré mam boli genetického charakteru, alebo otázkou nešťastnej náhody.

Mám byť obozretnejšia pri deťoch, čo sa týka oči?

Existujú vyšetrenia, ktoré mi potvrdia, že moje problémy s očami sú výsledkom genetiky?

Stačí, ak na takéto vyšetrenie pôjdem len ja, alebo musí ešte niekto z rodiny?

Deti by som z tohoto procesu zatiaľ rada vylúčila.

Ďakujem

Dobrý deň,

vieme, že pri ochoreniach očí hrá genetika rolu. Predpokladá sa, že približne 60% problémov s očami je ovplyvnená genetikou. Je však dôležité poznamenať, že nie vždy poznáme aj priamo, ktoré gény sú zodpovedné.

Vo všeobecnosti čím častejšie sa vyskytujúcejšie ochorenie, tým menšia šanca, že by bolo spôsobené len jedným génom, ale skôr sa jedná o efekt viacerých.

Neviem presne o akú diagnózu sa jedná, avšak je potrebné poznať detaily. Osobne by som Vám odporučila sa o tom dôkladne porozprávať s Vaším očným lekárom, on by mal vedieť, aká je tam šanca, že je to dedičné alebo náhodné ochorenie. V prípade, že by Vám nevedel poradiť, môžete sa obrátiť na ambulanciu klinického genetika, avšak keďže sa nejedná o akútny prípad môžete celkom dlho čakať na konzultáciu.

Pokiaľ sa nevie o tom, že v rodine sú konkrétne zmutované gény na závažné očné ochorenie nemusí Vám to poisťovňa preplatiť a pri ich hľadaní to môže byť celkom nákladné, pretože je ich veľké množstvo.

Pre deti je dôležité chodiť s nimi na očné kontroly, pretože sú určité očné ochorenia, ktoré je možné liečiť/korigovať do určitého veku.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko