Je možné testovanie dieťaťa na ochorenie SMA?

Zodpovedané
16. okt 2021

Dobrý deň,

v ČR sa už dá dať novorodenca otestovať na ochorenie SMA, ak si to rodičia želajú.

Je, alebo bude takáto možnosť aj na SR?

Je možné dať otestovať dieťa so slovenským občianstvom v ČR?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné podstúpiť toto vyšetrenie aj na Slovensku. Môže byť vykonané zo suchej kvapky krvi, ktorá sa odoberá z päty dieťatka.
Toto vyšetrenie je dostupné vo viacerých laboratóriách a pre samoplatcu stojí okolo 50 eur.

Budúci rok má ministerstvo zdravotníctva spúšťať pilotný projekt plošného novorodeneckého skríningu na SMA.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko