Pôrod vo Viedni a občianstvo dieťatka

natalie1996
3. aug 2017

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať keď ja mám Slovenské občianstvo a priateľ má Rakúske občianstvo a som tehotná a chcela by som aby malinká mala aj Slovenské občianstvo je to možne aby mala dve občianstva, lebo rodiť budem vo Viedni. Ak áno ako by sa dalo získať? Ďakujem

daninka2
3. aug 2017

@natalie1996 pokial nieste zobraty myslim ze babo berie obcianstvo vzdy po mamine, nieje to 100%info ale tak som pocula do teraz

libawet
3. aug 2017

@natalie1996 ...podľa slovenských zákonov je dieťa slovenský občan, úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí doslova píše: Deti, narodené rodičom, z ktorých – hoci len jeden – má slovenské štátne občianstvo, nadobúdajú po ňom taktiež slovenské štátne občianstvo, bez ohľadu na to, že podľa práva štátu, na území ktorého sa narodili, ako aj bez ohľadu na to, že podľa druhého rodiča – cudzieho štátneho občana – môžu nadobudnúť aj iné, cudzie štátne občianstvo alebo cudzie štátne občianstva. Tento princíp platí od účinnosti zákona č. 206/1968 Zb.
A čo na to legislatíva rakúska?
Podľa Zákona o štátnom občianstve z roku 1985, Abschnitt III - Verlust der Staatsburgerschaft, §26 odsek 1, hovorí po lopate, že rakúske občianstvo bude odobraté (resp. neudelene) tomu, kto ma občianstvo aj inej krajiny....

...skús sa aj spýtať na slovenskom konzuláte.

lulula12
3. aug 2017

No par rokov dozadu uzakonili to, ze clovek uz nemoze mat dve obcianstva naraz, kedysi sa to tusim dalo ale teraz uz moze mat iba jedno. Takze pokial sa pise v slovenskych zakonoch, ze ked je jeden rodic slovak tak bude mat slovenske obcianstvo a rakusanom je to asi v podstate jedno tak bude slovak. Vy by ste chceli aby malo rakuske obcianstvo?

zuzkavladko
3. aug 2017

Obcianstvo bude mat po tebe, slovenske, tym padom rakuske mat nemoze (kedze slovaci mat dve obcianstva mat nemozu). Vopred ta upozornujem, ze budes mat behacky okolo slovenskeho rodneho listu dietata, ktory, kedze budes rodit vo Viedni, budes musiet vybavovat na Osobitnej matrike v BA. Trva to niekolko tyzdnov. Tiez som rodila v zahranici, takze pisem z osobnych skusenosti 🙂

lubi40
3. aug 2017

@lulula12 moze mat 2 obcianstva, ak to druhe ziska narodenim, po rodicoch, alebo sobasom. Automaticky straca slovenske, ak dobrovolne poziada o obcianstvo ineho statu.
Teda aspon takto mi to bolo pevedane na ambasade, kde som sa specialne pytala, lebo syn sa narodil v zahranici a chcela som poziadat o obcianstvo.

lulula12
3. aug 2017

@lubi40 takto moze mat dve, ze ked si jedno vybavi tak druhe straca ale ja som to myslela tak, ze kedysi dalo mat aj dve naraz vies. vtedy sa to u nas riesilo ked mali madarsky obcania co zili dole na slovensku aj madarske a aj slovenske obcianstvo. potom sa povedalo, ze sa to tak nebude dat a museli si vybrat ci chcu slovenske alebo madarske vies

prvosienka7
3. aug 2017

Malo by to byť tak, že bude dieťatko bude mať po tebe slovenské občianstvo ale teraz neviem, že či to tak chcete alebo by ste boli radšej keby má rakúske. Kde budete vlastne žiť, tu či v rakúsku? Lebo podľa mňa sa mu potom bude dať vybaviť rakúske občianstvo ak by ste chceli

draik
3. aug 2017

@lulula12
@zuzkavladko
Slováci samozrejme dve občianstva mať môžu, ak cudzie občianstvo získali napríklad narodením.

zuzkavladko
3. aug 2017

@draik tak preco ma moje dieta len jedno napriek tomu, ze sa narodilo v zahranici? Nam bolo povedane, ze bud take alebo take, ze obe mat nemoze. Sme dvaja slovaci dlhodobo zijuci (rezidenti) v inej krajine EU....

draik
3. aug 2017

@zuzkavladko
Vaše dieťa získalo aj občianstvo SR. To, čo Vám kto tvrdil, ja netuším. Doplním, že závisí aj od legislatívy cudzieho štátu. ale narodenie spravidla nie je prekážka iného občianstva.

habibim
3. aug 2017

Dieta dedi obcianstvo po rodicoch. Ak su dvaja Slovaci a ziju na SVK alebo v zahranici,dieta ma slovenske obcianstvo bez ohladu na to kde sa narodilo. Ak ke jeden rodic Slovak a druhy cudzinec,dieta ma obcianstvo po oboch rodicoch. V tomto pripade aj slovenske aj raluske. Ak sa dieta narodi v Rakusku,tak do 6 mesiacov od narodenia treba dietatko dat zapisat na matriku kde ma matka Slovenka (a kde bude mat aj dietayko) trvaly pobyt na Slovensku-obecny urad,kde treba doniest rodny list z krajiny kde sa narodilo a ta na zaklade toho posle ziadost o zapis dietatka do Osobitnej matriky MVSR cim sa automaticky stava aj obcanom Slovenska

zuzkavladko
3. aug 2017

@draik syn ma samozrejme slovenske obcianstvo po nas, to ma nenapadlo napisat 😀 Islo o to, ze nebolo mozne mu ku slovenskemu vybavit aj to druhe, napriek tomu, ze tu mame trvaly pobyt. Slovenske mal automaticke, to je samozrejme, ale ked sme sa pytali na dvojite obcianstvo, bolo nam povedane, ze bud jedno alebo druhe, ze obe mat nemoze.

draik
3. aug 2017

@zuzkavladko
To je iná situácia. Miesto narodenia nie je až na výnimky (napr. USA) automaticky dôvodom na udelenie občianstva daného štátu. Pri zmiešaných manželstvách má dieťa spravidla občianstva po oboch rodičoch.

katriona1
3. aug 2017

@zuzkavladko protoze oba rodice jsou slovaci a dite teda narozenim ziskalo jenom slovenske obcanstvi, dalsi obcanstvi muze ziskat uz jedine pri snatku, v mem pripade maji nase deti dve obcanstvi, protoze ja jsem ceska a manzel slovak, ziskali teda dve obcanstvi narozenim

natalie1996
autor
3. aug 2017

@zuzkavladko A keď mám trvalý pobyt v Rakúsku ale chcem aby malinká mala aj tak po mňe aj Slovenské občianstvo je to možne?

bluka2
3. aug 2017

Nemusis nic robit a ma rovno obe obcianstva. Osobna skusenost, je jedno ci ste zobrati a kde zijete a vsetko, ma obcianstvo po tebe aj po otcovi a teda dvojite. Ani v 18 sa nemusi rozhodnut, ktore chce, ako hovoria niektore internetove famy

bluka2
3. aug 2017

Teda samozrejme na matriky treba ist aj v AT, aj na SK, resp. vybavit rl cez velvyslanectva, ale to je hadam samozrejme.

bluka2
3. aug 2017

@draik Ake vynimky? pol sveta zhruba funguje systemom ako AT, SK obcianstvo podla krvi po rodicoch (jus sanguinis) a druha polovica systemom podla miesta narodenia ako napr. Usa (jus soli)

bluka2
3. aug 2017

@zuzkavladko Prosim, nesir mylne info

bluka2
3. aug 2017

@zuzkavladko O ake druhe obcianstvo sa jedna? Tam moze byt problem vo vasom pripade. Nie zo slovenskej strany

draik
3. aug 2017

@bluka2
Prečítajte si ešte raz, čo som napísal...

bluka2
3. aug 2017

@draik Ano, citam a bud nechapem, alebo sa cudujem, ze ako pravnik udelovanie obcianstva podla miesta narodenia oznacujes ako vynimky

draik
3. aug 2017

@bluka2
Píšem, že miesto narodenia nie je automaticky dôvodom na udelenie štátneho občianstva. Zrejme preto potomok druhej prispievateľky v diskusii má len slovenské. Nemusíme snáď rozoberať, že európsky systém primárne sleduje občianstvo rodičov a že koniec koncov výnimku podľa miesta narodenia pozná aj Slovensko.
Stačí si prečítať celú diskusiu, kde sa prelínajú dve rôzne veci.

bluka2
3. aug 2017

@draik V tom suhlasim do bodky. Ale o tom nebol moj prispevok. Je to jedno, k pointe tejto temy hovorime to iste

zuzkavladko
4. aug 2017

Tvojej prosbe bude vyhovene 😂 Hlboko sa ti ospravedlnujem, ze som sa vobec ozvala 😂 😂 😂

lubi40
4. aug 2017

@lulula12 jasne, story poznam 🙂 Len som reagovala na to, ze da sa mat 2 obcianstva, ale nesmies o to druhe poziadat 🙂 - Je to na hlavu...

vensak
30. sep 2018

Reagujem asi dost neskoro na tento prispevok ale:
1. Slovaci mozu mat dvojite obcianstvo a to za urcitych podmienok:
A - obcianstvo ziskane narodenim (napr na uzemi USA alebo Kanady)
B - obcianstvo ziskane zdedenim (napr. dieta narodene rodicovi s danym obcianstvom).
C - obcianstvo ziskane z titulu manzelstva (pre jednoduchost aj ked o to dobrovolne poziadas a v danom case je tvoj manzel / manzelka obcanom daneho statu a v case nadobudnutia manzelstvo trva, tak o slovenske obcianstvo neprides).

2. Slovenske obcianstvo moze byt udelene za vynimocnych podmienok:
a - nejake tie mimoriadne zasluhy a tak (akoze si olympionik, vyborny vedec alebo si nejak mimoriadne slovensku pomohol)
b - a potom mimoriadne udelenie slovakovi ktory svoje obcianstvo stratil. (toto sa pri troche svedomitosti da spravit).
3. A pri znovu ziskani alebo ziskani slovenskeho obcianstva nie je poziadavka aby sa dana osoba vzdala svojich dovtedy ziskanych obcianstiev.

Takze z pohladu slovenska take dieta bude brane ako slovak a moze by aj rakusan po otcovi (na obe obcianstva ma prava po rodicoch). Mieto pobytu kde sa dieta narodilo (ak je to SR alebo AT) je irelevantne.

Takze si jedine zistit aky pristup maju k danej veci rakuske organy.
Ale moc by som sa divila keby dvojite obcianstvo po rodicoch nepovolovali (toto je po Europe bezna prax).

monikajakubko
9. jan 2019

Takze mam tomu tiez tak chapat ze, ak sa mi narodi dieta v AT dostane obcianstvo po mne ako rodicke Slovensko. (Obaja rodicia sme zo sk a tiez aj obcianstvo mame sk, ale zijeme v AT.) A tiez aj po mne trvaly pobyt ? Cize ked sa nase dieta narodi v rodnom liste, ktory mu vystavia tu v AT (vystavia automaticky ) bude ma narodnost slovenska a plus aj po mne trvaly pobyt?

natalie1996
autor
9. jan 2019

@monikajakubko občianstvo určite bude mať slovenské ale s tou adresou nie som si až taká istá

monikajakubko
12. jan 2019

@natalie1996 super velmi pekne dakujem. ..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre