Je možné, že manžel nemá gén pre hnedé oči?

Zodpovedané
18. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom dedenia farby oči. Ja ako matka mam sivé oči, manžel orieškovo hnedé. Náš prvý syn (3 ročný) má sivé oči po mne. Druhý syn má 6 mesiacov a má modré oči. Zdá sa mi, že bude mať rovnako sivé oči ako ja a prvý syn.

Raz som čítala, že keďže hnedá farba je dominantná, tak ak jeden z rodičov odovzdá dieťaťu gén pre hnedé oči, dieťa modré oči mať nikdy nebude.

Je prosím možné, že manžel napriek tomu, že má hnedé oči nenesie gén pre hnedé oči ale pre modré?

Ďakujem

Dobrý deň,

na začiatok by som len špecifikovala, že reálne vie len veľmi málo ľudí čo naozaj znamenajú "orieškovo hnedé oči", preto pripájam obrázok nižšie, kde pravé orieškovo hnedé oči sú pod číslami 32 (aj 33), 41 (ale aj 42, 43). Je to farba očí kde je obykle okolo šošovky hnedá, ktorá sa mení na modrú a/alebo zelenú a následne môže byť vonkajší obvod dúhovky modrý alebo sivý alebo zelený. Viac menej v očiach človeka s orieškovo hnedými očami môžeme nájsť všetky základné farby očí.

Farba očí je veľmi komplexná, keďže ju ovplyvňuje minimálne 16 rozdielnych génov.
Áno, hnedá farba je ako taká dominantná nad modrou, tj. stačí aby mal človek jeden hnedý gén, je vysoká šanca, že bude mať hnedé oči (pokiaľ tam nebudú iné interakcie z iných génov spojených s ovplyvňovaním hnedej farby očí).

To znamená, že Váš muž môže mať síce hnedé oči, ale reálne má jeden gén pre svetlé oči a druhý pre tmavé a Vašemu prvému synovi odovzdal práve tú variantu génu pre svetlé oči. Od Vás získal syn tiež svetlý gén a preto má oči sivé. Pri Vašom druhom synovi sa to môže zopakovať, ale farba očí sa môže meniť až do 5 rokov, takže sa to teoreticky stále môže zmeniť na tmavé oči, aj keď najväčšie zmeny vo farbe očí nastávajú zvyčajne v prvom roku života.

V prípade tých iných interakcií sa môže stať, že Vaši obaja synovia budú mať síce svetlé oči, ale bolo by to z dôvodu zdedenia iných génov, ktoré interakujú s týmito kvázi základnými na farbu, takže ich deti aj keď ich budú mať s partnerkou, ktorá bude mať svetlé oči, môžu mať hnedé oči.
Téma farby očí je veľmi komplexná, dúfam, že sa mi podarilo Vám to aspoň trochu priblížiť.

Prajem Vám pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko