Mám navštíviť genetickú ambulanciu pred ďalším tehotenstvom, keď som mala pri prvom preeklampsiu a predčasný pôrod?

Zodpovedané
19. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Mala by som navštíviť genetickú ambulanciu pred ďalším tehotenstvom, keď som mala pri prvom tehotenstve preeklampsiu a predčasný pôrod?

Môže manžel v čase snaženia sa o dieťa užívať liek Meloxycalm?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne som si v prvom tehotenstve prešla HELLP syndrómom, takže rozumiem Vaším obavám.

Pri preeklampsii a aj HELLP syndróme nám ešte nie sú úplne známe príčiny vzniku týchto ochorení. Vďaka rodokmeňovej analýze na Islande a v iných krajinách sa zistilo, že existujú varianty génov, ktoré môžu hrať rolu pri vzniku týchto komplikácií.

Potvrdzuje to aj fakt, že deti a sestry žien, ktoré mali preeklampsiu alebo HELLP majú zvýšené riziko na ich výskyt počas tehotenstva. Úprimne si však nie som istá, či sa tieto varianty u nás na Slovensku vôbec v klinickej praxi používajú, avšak bolo napríklad preukázané aj spojenie s faktorom V a jeho Leiden variantou.

Pri tejto genetickej variante, ktorá je dosť častá, sú možné komplikácie v tehotenstve, takže pokiaľ sa u Vás v rodine vyskytuje trombofília, mohli by Vás na toto vyšetriť avšak to zavisí od Vašej rodinnej histórie. Skúste kontaktovať lokálnu ambulanciu lekárskej genetiky a vysvetlite im Váš problém. V prípade, že by Vám povedali, že nemáte dostatočnú rodinnú históriu na preplatenie akéhokoľvek testovania zdravotnou poisťovňou môžeme skúsiť spolu nájsť cestu, či by pre Vás bolo možné a prínosné absolvovanie genetického testovania ako samoplatca.

V súvislosti s tým Meloxicamom u manžela, je odporúčané ho nepoužívať v tehotenstve a ani počas dojčenia, jeho účinky počas snaženia sa o bábätko neboli vyhodnocované. Zavisí to tiež aj od toho z akého dôvodu mu bol tento liek predpísaný. Prediskutovala by som to s lekárom, ktorý mu tento liek predpísal.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko