Manžel má mentálne postihnutého brata. Aké vyšetrenia a v ktorom týždni by som mala absolvovať?

Zodpovedané
6. mar 2021

Dobrý deň,

som v 6. týždni a môj manžel je zdravý. Má však mentálne postihnutého súrodenca. Je ležiaci a potrebuje 24 hodinovú opateru.

Aké vyšetrenia a v ktorom týždni by som mala absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že má Váš manžel postihnutého súrodenca. Nedá sa však špecifikovať aké vyšetrenia by boli pre Vás v tehotenstve potrebné, ak vôbec nejaké bez ďalších informácií.

Môže sa jednať o postihnutie, ktoré vzniklo počas života inými faktormi a tak sa v ňom pravdepodobne nejedná o genetickú chybu.

V prípade, že sa jedná o genetickú chybu, je potrebné zistiť, či je to dedičná chyba alebo nie a jej základe sa dá určiť ďalší postup.

Ak je to niečo závažné a je riziko, že by bol Váš manžel prenášačom môžete absolvovať konzultáciu u klinického genetika a následne amniocentézu alebo odber choriových klkov.
V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko