Môže mať dieťa zdravotné problémy len z toho dôvodu, že nebolo počaté prirodzene?

Zodpovedané
13. jún 2021

Dobrý deň,

mám dieťatko po IVF.

Môže mať v budúcnosti nejaké zdravotné problémy len kvôli tomu, že nie je počaté prirodzene?

Čítala som rozhovor s nemeckou lekárkou a tá tvrdila, že dieťa môže mať problémy. Veľmi ma to prekvapilo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

IVF je metóda, ktorá sa používa už vyše 40 rokov. Už sú na svete aj deti, ktorých rodičia boli počatí IVF metódou. Je však pravdou, že existujú určité dohady, že by deti narodené po IVF mohli mať problémy. Drvivá väčšina detí ich však nemá a preto je problém k tomu spraviť väčšie štúdie, ktoré by mohli potvrdiť alebo vyvrátiť takéto spojenia.

Problémom sú najmä tri faktory
1) Prečo daný pár musel využiť asistovanú reprodukciu, či to práve nie je dôvodom, prečo môže byť dieťa viac rizikové pre nejaké ochorenie.
2) Či samotné IVF prebieha v správnych podmienkach, ktoré minimalizujú riziko na vznik nejakých porúch.
3) Vieme, že nie len naša DNA ale aj iné faktory, napríklad takzvaná epigenetika, ovplyvňujú vývoj a môžu mať patologické prejavy.

Nejedná sa o niečo, čo by bolo vyslovene špecifické pre IVF, ale je tu možnosť, že IVF zvyšuje riziko nejakých ochorení (napríklad rezistancie voči inzulínu). Ale je dôležité dbať aj na parentálny faktor, keďže rodičia, ktorí počali s pomocou IVF bývajú starší a napríklad aj obéznejší v porovnaní s pármi, ktoré počali prirodzene. Takže je otázne, či rolu hrá samotné IVF alebo vek a napríklad už spomínaná obezita.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko