Môže sa zmeniť krvná skupina novorodenca?

Zodpovedané
8. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom krvnej skupiny. V prepúšťacej správe z pôrodnice ma náš novorodenec zaznamenanú krvnú skupinu - je však odlišná od krvnej skupiny rodičov. Je tam aj poznámka, že po roku sa má test na krvnú skupinu zopakovať.

Naše krvné skupiny:
Matka 0+
Otec A+
Dieťa 0-

Aké to môže mať vysvetlenie?

Mám mať obavy, že dieťatko nedajbože nie je naše?

Môže sa zmeniť krvná skupina novorodenca?

Ďakujem

Dobrý deň,

krvná skupina je daná geneticky pri počatí, nemení sa v priebehu života (pokiaľ sa nejedná o výnimočné prípady spojené s krvnou transfúziou).

Je tu niekoľko aspektov:

1) Pri narodení sa nie vždy určuje krvná skupina, ak aj áno obvykle sa jedná o rýchly aglutinačný test, ktorý nemusí vyjsť správne. Sú totiž určité výnimky kedy je potrebné potvrdenie krvnej skupiny DNA testami (keďže krvná skupina je daná v génoch jednotlivca). Pri pôrode sa taktiež niekedy môže stať, že sa zmieša krv matky a krv dieťaťa, čo môže ovplyvniť výsledky testu ( existuje viacero publikovaných prípadov, kedy bola pri pôrode zle určená krvná skupina).

2) Pokiaľ by sa DNA testami potvrdilo, že Vaše bábo má skupinu 0- aj napriek tomu, že Vy s partnerom máte 0+, neznamená to, že dieťatko nie je Vaše. Je dôležité pozrieť sa na to akú krvnú skupinu majú Vaši príbuzní. V prípade, že sa potvrdí, že bábo má krvnú skupinu 0- jeho otec musí mať v rodine niekoho so skupinou 0 a preto je on A0 (máme geneticky dané dve kópie každého génu, jednu od mamy jednu od otca). Zároveň aj Vy aj Váš partner musíte mať v blízkej rodine niekoho kto je Rh- a vy obaja by ste mai byť nositeľmi tohto génu tj. Rh+/Rh- a Vaše bábo tak môže od Vás oboch zdediť Rh-. V prípade, že v rodine nemáte Rh- a ani manžel nikoho s 0 krvnou skupinou dala by som po čase zopakovať krvné testy, tentoraz však pre istotu na úrovni DNA.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko