Na amniocentéze mi vyšlo zvýšené AFP. Čo to znamená?

Zodpovedané
18. apr 2021

Dobrý deň,

absolvovala som amniocentézu kvôli zvýšenému riziku na trizómiu 13. Toto ochorenie bolo amniocentézou vyvrátené, avšak vyšla mi zvýšená hladina AFP 17000ng/ml v 18. týždni

Čo presne to znamená?

3.5.2021 som objednaná na morfologický ultrazvuk.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku avšak mi to trochu nesedí. Amniocentéza sa nezameriava na serologické vyšetrenia, z krvi, z ktorých vieme zistiť hodnoty AFP. A aj tá samostatná hodnota AFP sa mi zdá príliš vysoká, nie je tam náhodou chýbajúca desatinná čiarka?

Pokiaľ ste však absolvovali amniocentézu tá je nadradená nad vyšetreniami z krvi akými je napríklad biochemický skríning. Je to diagnostická metóda a pokiaľ Vám aj morfologický ultrazvuk vyjde bez prítomných patologických zmien nemusíte sa trápiť zvýšenou hladinou AFP.

AFP ovplyvňuje veľa vecí a je to len sekundárny znak, ktorý je meraný, takže dôvod jeho zvýšenia nevieme vždy identifikovať.

Držím Vám palce, že morfologický ultrazvuk dopadne dobre.
Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko