Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odporúčate očkovanie proti Covidu-19 v 13. týždni?

Zodpovedané
8. okt 2021

Dobrý deň,

čítala som od Vás príspevok, že kvôli prípadnej horúčke po očkovaní sa neodporúča tehotným ženám vakcína, pretože horúčky by mohli mať nepriaznivý dopad na vývoj bábätka.

Hematologička mi povedala, že sa teda odporúča očkovanie od ukončeného 12. týždňa.

Ako je to teda s očkovaním v prvom trimestri?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo svete sa v mnohých krajinách očkuje kedykoľvek počas tehotenstva. Pokiaľ sa jedná o očkovanie v prvom trimestri áno môže byť problematické z dôvodu výskytu horúčky, ktorá je v skorých štádiách tehotenstva spájaná so zvýšeným rizikom výskytu vývojových vád spojených s neurovou trubicou.

Pokiaľ nepracujete v rizikovom prostredí (zdravotníctvo, zariadenia sociálnych služieb, školstvo) je vhodné zamyslieť sa nad počkaním do 2. trimestra. T.j. po 12. týždni. Pokiaľ žena pracuje v rizikovom prostredí je vyššia šanca, že by sa nakazila a mala horúčky z dôvodu infekcie. Preto je vhodnejšie aby bola skôr zaočkovaná.

Keďže tehotné sú rizikovejšie s pokročilým štádiom tehotenstva je vhodné očkovanie pred týmto obdobím. Keďže bolo preukázané, že pokiaľ je tehotná zaočkovaná v druhom alebo tretom trimestri protilátky získa aj jej bábo, ktoré je následné chránené pred Covid-19 prvých pár mesiacov života.

Pokiaľ žena nevie, že je tehotná a dá sa zaočkovať nie je to problém. Môže sa rozhodnúť dať sa zaočkovať druhou dávkou normálne počas prvého trimestra, alebo s ňou počkať do druhého trimestra.

Prajem pekný večer


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko