Poradíte mi ohľadom krvnej skupiny našich deti?

Zodpovedané
31. jan 2021

Dobrý deň,

ja mám krvnú skupinu A negatív a manžel krvnú skupinu A pozitív. Najstaršia dcérka má A pozitív, syn má 0 negatív a najmladšia dcéra má tiež 0 negatív.

Ako je to možné?

Skôr ako sa mladšia dcéra narodila, tak som si myslela, že synovi zamenili krvnú skupinu. Ale keď potvrdili aj najmladšej dcérke krvnú skupinu 0 negatív, tak ma to dosť zmiatlo.

Pri prvorodenej dcére mi hrozila otrava krvi a žiaľ som v 1. trimestri bola v nemocnici na atb. Hovorili mi, že bunky, ktoré sa jej zničia sa buď obnovia alebo potratím.

Je možnosť, že sa zmenila liečbou aj krvná skupina?

Alebo prečo má prvorodená dcéra inú krvnú skupinu?

Mám poprosiť pediatra o znovuvyšetrenie krvných skupín?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je kľúčové aké krvné skupiny majú blízky príbuzní - rodičia, starí rodičia, súrodenci. Prípadne aj ich deti vo Vašej rodine aj v rodine Vášho manžela.

Na to aby ste mali krvnú skupinu A negatív môžete mať geneticky dve varianty buď ste homozygot - tj máte dva gény AA alebo ste heterozygot a máte A0 - v oboch týchto prípadoch budete mať krvnú skupinu A, ale v druhom prípade majú Vaše deti 50% šancu na to, že ich krvná skupina bude 0.

To isté platí o Vašom manželovi. V prípade Rh faktora je to obdobné, na to aby bol Váš manžel Rh pozitív môže byť geneticky ++ alebo +-. V prípade Rh negatív by ste mali mať dve kópie génu negatív. Z týchto kombinácií je možné, že Vaše deti môžu byť krvná skupina A+ A- ale aj 0+ 0-.

Počas liečby antibiotikami sa krvná skupina nedá ovplyvniť.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko