Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo je podľa Vás vakcína proti Covid-19 bezpečná?

Zodpovedané
17. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa počuť Váš názor ohľadom očkovania.

Ako môžete odporúčať očkovanie tehotným ženám proti Covid-19?

Tehotné ženy nesmú užívať Brufen.

Prečo je vakcína proti Covid-19 podľa Vás bezpečná?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Pokiaľ sledujete moju aktivitu na sociálnych sieťach (najmä na Instagrame) môžete vidieť, že tlmočím odporúčania odborných spoločností, vedeckých výskumov a názorov odborníkov, ktorí sa venujú téme očkovania roky. Nejedná sa o môj osobný názor ale o vedecké informácie a fakty, ktoré sú dostupné v danom čase.

Prvé štúdie ohľadne očkovania boli publikované už v 40. rokoch minulého storočia. Začínalo sa s očkovaním proti tetanusu a čiernemu kašľu, ktorý je veľmi rizikový u malých detí a spôsobuje v tejto vekovej skupine vysokú mortalitu a morbiditu.

Z dôvodu ochrany detí po narodení sa začali očkovať tehotné ženy a toto odporúčanie stále pretrváva a má byť ponúkané aj tehotným ženám na Slovensku. Z dôvodu ochrany novorodenca má byť toto očkovanie ponúkané tehotným ženám počas každého tehotenstva nezávisle od toho kedy bolo posledné preočkovanie. Jedná sa o očkovanie v treťom trimestri keďže počas neho sú aktívne transferované protilátky z matky do plodu aby malo dieťa po narodení akú takú pasívnu imunitu. Veľa slovenských gynekológov na toto zabúda, prípadne o tom vôbec nevedia a sú schopní tvrdiť, že počas tehotenstva sa žena vôbec neočkuje.

Ďalšie dlhodobo odporúčané očkovanie počas tehotenstva je očkovanie proti chrípke, toto očkovanie je odporúčané z dôvodu, že tehotné ženy sú rizikové na ťažší priebeh chrípky. Takže pokiaľ je žena tehotná počas chrípkovej sezóny má jej byť ponúknuté aj toto očkovanie. Keďže v prvom trimestri je všeobecne zvýšené riziko potratov a zároveň je horúčka spájaná s vrodenými vadami neurovej trubice je vhodné sa jej vyhnúť. Je však dôležité si uvedomiť aj to, že samotná chrípka spôsobuje horúčky, a preto je dôležité posúdenie rizika verzus benefitov očkovania, alebo jeho odkladania.

Posúdenie rizika verzus benefitov je vždy v medicíne dôležité, pri tehotných ženách obzvlášť keďže počas tehotenstva nastávajú fyzické zmeny v ich tele. Zo začiatku pandémie sme si mysleli, že tehotné ženy nie sú rizikovejšie na Covid-19 (na základe dát z 9 tehotných žien v Číne) avšak už minulý rok na jeseň boli publikované väčšie štúdie, ktoré jasne poukazovali na zvýšené riziko tehotných žien. Nie sú síce podľa dostupných informácií náchylnejšie sa nakaziť SARS-CoV-2 avšak majú niekoľkonásobne zvýšené riziko ťažšieho priebehu. Vo všeobecnosti sa hovorí, že zdravá tehotná žena má riziko ťažšieho priebehu také ako cca 60 ročný muž.

V minulosti boli gynekológovia zhrození z toho čo robila chrípka s tehotnými ženami, ale ochorenie Covid-19 je omnoho horšie v tomto smere. Tehotné ženy musia byť častejšie napojené na UPV, prípadne aj na ECMO a musí im byť vyvolaný predčasný pôrod, ktorý tiež nesie svoje riziká. Rovnako je vyššia šanca, že zomrie buď budúca matka alebo jej bábo. A tu prichádza do hry očkovanie. Ako som písala vyššie očkovanie nie je kontraindikované počas tehotenstva, jedine očkovanie živými vakcínami (ktoré však proti Covid-19 zatiaľ nemáme). Z dostupných dát je jasné, že riziko ochorenia Covid-19 je vysoké, na druhej strane tu máme očkovanie vakcínami, ktoré zatiaľ oficiálne nemohli byť testované na tehotných ženách (aj napriek tomu, že odborné spoločnosti to vyslovene odporúčali a dlhodobo bojujú za zvýšenie a zrýchlenie klinického skúšania na tehotných ženách pre rizikové ochorenia) avšak za tých 10 mesiacov, ktoré sa už očkuje bolo zaočkovaných veľké množstvo tehotných žien. Len v USA bolo zaočkovaných vyše 170 tisíc tehotných žien. Takéto robustné a rýchle očkovanie sme v tehotenstve nikdy nemali. Aj iné očkovania, ktoré sú dostupné pre tehotné ženy nemajú takéto dáta a publikácie ako získavame priebežne za tento necelý rok. Áno, mnohí sa obávajú potenciálnych nežiadúcich účinkov, ktoré by sa ukázali po rokoch. Z historického hľadiska nebola žiadna vakcína, ktorej negatívne nežiadúce účinky by sa ukázali po rokoch od očkovania. V samotnom princípe očkovania je nemožné aby pár podaní aktívnej látky malo schopnosť ovplyvniť naše telá o roky neskôr. Pri mRNA vakcínach sa dokonca jedná o veľmi malé množstvá účinných látok, ktoré sú niekoľkotisícnásobne menšie ako štandardné množstvá v bežne dostupných liekoch.

Áno, existujú lieky, ktoré tehotné ženy nemôžu pretože môžu interagovať s placentou, prípadne môžu ovplyvňovať endokrinné funkcie a tak ovplyvňovať vývoj. Ibuprofen nie je zakázaný počas celého tehotenstva, ale je odporúčané používať iné účinné látky, ktoré sú vhodnejšie, najmä po 30 týždni tehotenstva. Veľa z liekov je však bezpečných v tehotenstve aj keď ich príbalový leták tvrdí niečo iné. Mnoho príbalových letákov totiž nie je priebežne aktualizovaných a je vhodnejšie aby zdravotníci nezabúdali na dlhodobé vzdelávanie a namiesto medicíny "pre istotu" si naštudovali najnovšie informácie. Ich dostupnosť je naozaj veľká, pre bezpečnosť liekov v tehotenstve a počas dojčenia sú viaceré aj česko-slovenské publikácie, ale aj zahraničné publikácie či dokonca aplikácie, kde je vypísané všetko.

Dokonca sa k týmto informáciám vedia dostať aj samotné budúce maminky, napríklad je aplikácia Mommy Meds, kde sú informácie o liekoch v tehotenstve a počas dojčenia. Je veľký rozdiel či niekto užije liek orálne alebo dostane intramuskulárne vakcínu. Väčšina potenciálnych rizík spojených s užívaním liekov v tehotenstve je spájaná práve s ich dlhodobým užívaním, čo sa naozaj vakcín netýka.

Podľa dostupných informácií je pre odborníkov zreteľné, že riziko ochorenia Covid-19 je v tehotenstve vyššie ako potenciálne teoretické riziko z očkovania vakcínou, ktorá nie je na trhu roky. Áno, mnohí sa budú oháňať nežiadúcimi účinkami po rokoch, avšak netreba zabúdať na dlhodobé vedľajšie účinky samotného ochorenia Covid-19, ktoré už po krátkej dobe niekoľkých mesiacov sú zásadné (napríklad zmeny na srdcovom svale, v mozgu, na pľúcach, regeneračná schopnosť týchto tkanív je veľmi nízka).

Myslím si, že je dôležité aby sa človek mohol rozhodnúť sám. Avšak treba mať k dispozícií vedecky podložené informácie zo správnych zdrojov. Viem, že mnoho šíriteľov dezinformácií sa tvári veľmi odborne, ale je naozaj dôležité sa zamyslieť nad tým, že pokiaľ niekto tvrdí niečo zásadné proti väčšine, či je to aj naozaj pravda.

Saganov štandard, ktorý by mal byť známy každému, kto sa snaží mať kritické myslenie hovorí o tom, že „mimoriadne tvrdenia si vyžadujú mimoriadne dôkazy".

Prajem pekný deň


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko