Zdedila dcéra pozitivitu po mne?

Zodpovedané
27. júl 2021

Dobrý deň,

ja aj manžel sme rh negatív, čo mi aj pri prvom tehotenstve napísali do knižky. Avšak keď sa narodila dcéra zistili jej, že ma rh +. Samozrejme som to hľadala a viac menej bolo všade písane že to nie je možné. Pýtala som sa aj doktorky a nikto mi to nevedel vysvetliť. Až teraz pri druhom tehu som to spomenula u gynekologičky a tá pozrela znovu výsledky a vraj som rh variantny/slabý.

Zdedila dcéra pozitivitu po mne?

A len mňa radšej kvôli protilátkam berú ako negatívnu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ má krvinka „neprítomnú D časť“ , krvná skupina človeka dostane výsledok Rh faktor negatívny.

Pokiaľ má krvinka D časť (antigén) prítomnú, dostane výsledok Rh faktor pozitívny.

Existuje ale aj takzvaná „slabá prítomnosť D časti/fenotyp“, ktorý v závislosti na použitej laboratórnej technike môže vyjsť ako Rh pozitív alebo Rh negatív. Toto je Váš prípad.

Krvné bunky s týmto slabým D fenotypom majú menej D antigénu a typizácia môže byť vyhodnotená pozitívne alebo negatívne. Keď sa robí typizácia pomocou technológie nazvanej priama aglutinácia, osoba so slabým D fenotypom vyjde ako Rh negatívna.

Na druhej strane pokiaľ sa použije technológia nepriamej aglutinácie, alebo sú použité špecifické anti-D protilátky pri typizácii človek so slabým D-fenotypom bude typizovaný ako Rh pozitívny.

Taktiež sa môže meniť hodnotenie človeka z Rh pozitív na Rh negatív a naopak pri vyšetrení v závislosti od iných okolností. Napríklad pri krvných transfúziách sa ľudia, ktorí majú slabý D fenotyp považujú za Rh pozitív z dôvodu, aby náhodou pri transfúzii ich krvi neprišlo k formovaniu protilátok u Rh negatívneho príjemcu tejto transfúzie. Pokiaľ sa slabý D fenotyp zistí u tehotnej ženy, prípadne u osoby, ktorá by mala dostať krvnú transfúziu, mala by byť považovaná za Rh negatívnu. Bolo totiž preukázané, že takéto ženy si môžu spraviť protilátky proti Rh faktoru pri pôrode Rh pozitívneho dieťatka (prípadne po prijatí krvnej transfúzie, ktorá je Rh pozitívna). Táto rôzna typizácia taktiež môže spôsobovať pochybnosti o otcovstve detí pokiaľ sú obaja rodičia označení ako Rh negatívni a narodí sa im bábätko, ktoré je Rh pozitívne.

Takže áno dcéra zdedila pozitivitu po Vás a Vás berú ako pozitívnu kvôli protilátkam.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko