Zomrelo mi bábätko s vrodenou diafragmatickou herniou. Aké je šanca, že ďalšie dieťatko bude mať tento istý problém?

Zodpovedané
11. júl 2021

Dobrý deň,

pred 2 mesiacmi mi zomrelo bábätko s vrodenou diafragmatickou herniou.

S manželom sa znova snažíme o počatie len ja mam veľký strach s toho že sa to zopakuje znova a bude mať zase nejakú vrodenú chybu.

Aké je šanca, že ďalšie dieťatko bude mať vrodenú chybu?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí čím ste si prešli. Verím, že to muselo byť veľmi náročné a je pochopiteľné, že máte veľký strach.

Vo všeobecnosti je riziko výskytu tejto vrodenej vady približne 1 z 2200. Udáva sa pri nej 2% riziko opakovania. Avšak drvivá väčšina prípadov je sporadická, nie dedičná.

Vo všeobecnosti, bez ohľadu na rodinnú anamnézu, je riziko vrodených chýb okolo 2-2,5%.

Držím Vám palce, že sa dočkáte svojho dúhového dieťatka.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko