Ako správne užívať Utrogestan 100 mg?

Zodpovedané
3. jan 2024

Dobrý deň,

nepochopila som užívanie Utrogestanu. Vraj treba začať v 2/2 cyklu. Napr. 1.1.2024 dostanem menštruáciu a Utrogestan treba nasadiť 14.1.2024 na 14 dní.

Potom mám liek vysadiť, čakať na menštruáciu a zase počítať od 1. dňa cyklu?

Estrofem 1 mg užívať bez prestávky. Mám to predpísané kvôli nízkemu estradiolu. Mám nízky estradiol pred menopauzou a iné príznaky - extrémne potenie vypadávanie vlasov, bolesti svalov a kĺbov. Keďže mám ešte maternicu, tak potrebujem k estrofemu aj progesterón.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako uvádzate, monoterapia estrogénmi je nevhodná (riziko vzniku hyperplázie endometria), preto ste dostali aj Utrogestan.

Utrogestan sa užíva denne 12 - 14 dní do mesiaca, resp. posledné 2 týždne menštruačného cyklu. Po 2-týždňovej aplikácii sa musí liečba prerušiť.

Po vynechaní aplikácie sa asi za týždeň môže objaviť krvácanie.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie