Čo môže byť príčinou vysokého cholesterolu?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mám 20 rokov a už minimálne 3 roky mám problém s cholesterolom. Pred mesiacom mal hodnotu 7,25. Mastné jedlá nejem a stravu som obohatila o zeleninu a ovocie. Neužívam žiadne lieky.

Čo môže byť príčinou vysokého cholesterolu?

V akých vyšetreniach mám pokračovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

najdôležitejšia je strava, ale vysoký cholesterol spôsobuje aj nedostatok pohybu, nadváha, stres, alhohol a fajčenie. A samozrejme môžte to mať aj geneticky zdedené, ak sa takýto problém nachádza u niekoho v rodine.

Vysoký cholesterol časom môže spôsobovať upchávanie ciev, ale na to ste príliš mladá. Takisto sa vo výsledkoch nezameriavajte na hodnotu celkového cholesterolu, ale na pomer medzi HDL a LDL (čiže medzi dobrým a zlým cholesterolom). Verím, že keby ste tento pomer nemali v poriadku, tak by Vám predpísali lieky.

Naďalej chodievajte na pravidelné odbery krvi na sledovanie či, a ktorý cholesterol sa zvyšuje.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová