Vysoký cholesterol, hoci som chudá

ivanka1997
28. máj 2019

Ahojte mam dvoj ročnú dcérku začala som chodiť každého pol roka na kontrolu vysokého cholesterolu namerali mi cez 7 máte niektorá skúsenosti alebo prípadne beriete lieky? Alebo ak máte nejaké odporúčanie čo by som teoreticky mohla začať užívať na jeho zníženie hýbem sa dostatočne som chudá a strava je aj zdravá a občas aj sladké ...

ikonica
28. máj 2019

@ivanka1997 a co stres? Ako si na tom? Mne vyssie cisla robil prave ten...

sisa_s
28. máj 2019

V prvom rade záleží na pomere LDL a HDL cholesterolu, ak aj máš vyšší celkový cholesterol, ale "zvýšenú" hladinu HDL, tak to nie je nič zlé 🙂 ak LDL, to by nemalo byť vysoké 🙂
No nikto ti hneď nenasadí lieky (dávajú sa statíny), najskôr nejaké opatrenia typu viac pohybu, zmeniť stravu, sleduje sa hodnota cholesterolu, pečeňové testy, a keď nebude klesať ani napriek tomuto, potom prídu na rad statíny 🙂 skús viac sledovať zloženie potravín, nasýtené, nenasýtené tuky 🙂 a čokoláde sa vyhýbať 🙂 https://www.vyzivovo.sk/20-tipov-znizit-cholest...

mogaa
28. máj 2019

@ivanka1997 kúp si drvený pestrec.....3x denne na lačno malá lyžička drveného pestreca min.30.min.pred jedlom....po jedle najskôr po 2hodinách od posledného jedla, zapiť plným pohárom vody.....75%cholesterolu sa vytvára v pečeni, 25% sa prijíma stravou.....pestrecom treba zregenerovať pečeň a v strave veľa hrubozrnnej vlákniny(ovsenné vložky,strukoviny) aby sa cholesterol zo stravy mal v čreve na čo naviazať a vylúčil sa, inak ide do krvi.

cyse
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lorela
28. máj 2019

A čo dobrý cholesterol, ten je vnorme ale máš nízku hladinu?
Čo ti odporučil lekár?
Vo všeobecnosti - treba znížiť príjem živočíšnych tukov. Tie búvajú skryté, napr. v údeninách, tavených syroch, sladkostiach a pod. A zvýšiť príjem vlákniny - celozrnné výrobky, strukoviny, zelenina, ovocie.

cyse
28. máj 2019

@ivanka1997 odporúčam tiež ten pestrec osobná skúsenosť vynikajúce vysledky

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@ikonica občas prežívam stresové zážitky ? Myslíte že to môže mať NATO až takýto vplyv?

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@cyse vážne ten pestrec pomáha? Po akej dobe?

mogaa
28. máj 2019

nám ten pestrec znížil cholesterol do mesiaca zo 6,7 na 5,8...samozrejme treba upraviť aj stravu, žiadne mastné,vysmážané a obmedziť sladké🙂 inak zaujímavé video kde sa hovorí aj o cholesterole

https://www.youtube.com/watch?v=R_bcOaHO3ds
cyse
28. máj 2019

@ivanka1997 treba brať 3 mesiace poctivo 3-4 krát cez deň drvený alebo si ho drviť doma ,ja som mala cholesterol 9 ,teraz 4,5 opakujem už tretí rok 3 mesačnú kúru lekarka neverila a nechápala

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@lorela vôbec neviem ale idem tam o mesiac tak sa na všetko spýtam aj antikoncepciu som musela vynechať ... Stravovať som sa začala zdravšie lekárka mi povedala že obmedziť syry sladkosti a maslo vo všeobecnosti tuky ... Lenže tu nastáva problém vydrzala som tak mesiac a pol a moja chuť na sladké bola tak strašne silná najmä pre MS a počas že som si začala znova kupovať sladkosti v ktorých je asi dosť tuku viete mi poradiť niečo zdravšie čo prebije tu chuť na nezdravé sladkosti už som si zvykla dávať aj jabĺčko ale to ma zblblo tak na 15 minút a potom som znova začala ... :/ Lekár mi odporučil aj zelený šalát ale už mi to ide hore krkom a povedal že mám navštíviť metabolicku poradnu

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@cyse jeeeej ste ma upokojila už sa budem snažiť zdravsie skusim ísť do lekárne myslíte že aj v dr Max zoženiem ten pestrec? A vy počas tých 3 mesiacoch nesiahnete po ničom sladkom alebo ak áno po čom takom zdravsiom? ( Myslím okrem ovocia?

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@mogaa vysmazat som prestala hneď ako som sa to dozvedela to bol môj cholesterol 6 a potom po 3 mesiacoch sa zvýšil na 7,30 a to som už začala o niečo zdravšie

cyse
28. máj 2019

@ivanka1997 ja jem vela sladkeho každý deň,ale mastne a meso minimalne,ja bez sladkeho nemôžem byť

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@cyse čo také si zvyknete najradšej dať? Ja mám teraz rada ten dezert od marlenky a dnes som zhresila aj keksikom lina neviem proste obmedziť prísun sladkého že čím to kompenzovať

lorela
28. máj 2019

@ivanka1997 Povedala by som, že netreba ísť do extrémov; ak začneš jesť doslova zelené listy, dlho pri takej radikálnej zmene nevydržíš... Musíš si nájsť svoj stravovací režim, ktorý ti bude natoľko príjemný a dostatočný pre tvoje chuťové poháriky, že pri ňom vydržíš dlhodobo 🙂.
Listový šalát si môžeš dopriať namiesto večere, no v kombinácii s ďalšou, pre teba chutnou zeleninou, zaliatou jogurtovým domácim dipom, s mäsom či rybou na prírodno.
Čo sa týka chute na sladké, jedným jablkom ju asi nezaženieš, ale možno s mixom obľúbeného ovocia s jogurtom či tvarohom a kvapkou medu už áno. Alebo jogurtový pohár - na dno celozrnné piškóty, zaleješ bielym jogurtom s kakaom, na vrch na kocky tropické ovocie, inokedy horúce maliny. Fantázii sa medze nekladú, len si musíš osvojiť potraviny, aké môžeš, spôsob prípravy, ktorý je vhodný a máš to! 🙂
No a občas, príležitostne kocka kvalitnej horkej čokolády, v lete 1 kopček zmrzliny, prípadne kúsok domáceho ovocného koláča ti tiež dramaticky cholesterol neovplyvní.

ildiko36
28. máj 2019

@ivanka1997 ahoj aj moja dcerka mala..detská dr nám odporúčala kúpiť rybí olej a jesť vela jablk

cyse
28. máj 2019

@ivanka1997 ja čokoladu pomenej radšej každý deň nejaké keksíky,a mlieko nepijem vôbec ,len jogurty alebo mliečna ryža do toho dam ovocné muslli a nahradí to sladkosť

lorela
28. máj 2019

@ivanka1997 A ešte by som rada doplnila, že ani užívanie liekov, spomínaných statínov na zníženie cholesterolu a akýchkoľvek iných prípravkov, doplnkov výživy, ako napr. Omega - 3 mastných kyselín z rýb či ľanového oleja sa aj tak nezaobíde bez úpravy stravy.

matkamirko
28. máj 2019

@ivanka1997 https://www.cas.sk/clanok/338422/co-telu-chyba-...
Skus pozriet tu. Ale urcite odporucam,tu chut na sladke aspon trochu "oblbnut" , roznymi ovocnymi poharmi,kde pouzijes napr.ovsene vlocky,med,oriesky,a rozne druhy ovocia. Nauc sa nieco rychle na pripravu,aj alternativy,a ked budes mat chut na sladke,tak nemusis hned siahnut, po kupovanych sladkostiach. Vlaknina je urcite super,taktiez odporucam avokado a uz spominany pestrec. A hlavne,zarad do svojho denneho programu aj pohyb,ale skor chodza,prechadzky,aby si odburala skor ten skodlivy cholesterol,urcite nie nejaky vytrvalostny sport.

mogaa
28. máj 2019

@ivanka1997 ten pestrec musí byť drvený - nie mletý...ževraj v lekárňach je mletý a ten rýchlo zoxiduje(preto má byť drvený....ja som ho kupovala tu www.zdravapecen.sk - je tam o tom popísané + endokrinolog/diabetolog mi povedal že treba aj tú hrubozrnnú vlákninu, ale z toho pestreca bol po mesiaci sám prekvapený že ako sa cholesterol rýchlo upravil

lenadka
28. máj 2019

@ivanka1997 ja som mala zvýšený cholesterol z HA. Ako som vysadila antikoncepciu cholesterol postupne klesol na normál.

mogaa
28. máj 2019

@ivanka1997 ak máš stále chute na sladké, tak sa nestravuješ vyvážene.....ja som bola tiež na sladké a teraz nemám potrebu....treba si jedálniček naplánovať a striedať sacharidové jedlá s bilekovinami.....vždy keď je sacharidové jedlo treba doplniť bielkovinami...napr. ranajky ovsenná kaša s ovocím(sacharidy) a lyžička tvarohu alebo si to zaleješ miesto vody mliekom (sacharidové jedlo), desiata jogurt(bielkoviny)obed polievka , zemiaky s rybou.......tam je dôležité sacharidy doplniť trochou bielovinami alebo zeleninou lebo keď zješ samotné sacharidy prudko ti vyskočí cukor v krvi, ale ak si sacharidy doplníš bielkovinami alebo zeleninou cukor ti stúpa postupne, nevyletí a nemáš také prudké výkyvy glukózy.....Práve tieto časté výkyvy spôsobujú vlčí hlad alebo chuť na niečo sladké🙂

bobula46
28. máj 2019

A nedal ti doktor takú tabuľku že čo by si mala jesť a čo vynechať? Mamine tak dal. Tiež chudá, vysoká a cholesterol horší ako môj 100kg tatino 😁 keď videla ten papier tak presne to čo papala spôsobovalo vysoký cholesterol, pritom dovtedy si myslela že žije a stravuje sa zdravo. Odkedy dodržia "diétu" cholesterol má úplne v poriadku.

ivanka1997
autor
28. máj 2019

@bobula46 nedala mi žiaden papier nevedela by ste mi to nejako od maminky odfotiť

lucia_089
14. sep 2021

@bobula46 proím pošlite ajmmne ten zoznam. Manžel chudý a ma LDL až 5.88 a celkový 7. Nadváhu nemá nefajčí 5 rokov sme Obaja nemali žiadny alkohol chodí aj 8km denne som bezradná prečo má taký vysoký. Bojím sa o Neho!

elfi1
6. feb 2023

@ivanka1997 mozem sa spytat, ci sa vam podarilo upravit ten cholesterol?ja som kedysi pred rokmi mala taky hranicny, dlho nikto nekontroloval a v novembri cez 7 a chceli mi dat lieky, co som odmietla. Upravila som trocha stravu, ale nic som nebrala... A po dvoch mesiacoch vyse 9
Co neexist,ze by bolo.zo.stravy. uz som isla so stresom,ze co vyjde😀 a dost vycerpavajuce obdobie predtym, tak myslim,ze ten vykyv bol viac zo stresu.
No idem to uz riadne riesit zatial alternativne (lieky nechcem)
Tak som.zvedava,ci vam daco zabralo😊