Čo pomôže na zápchu 28 mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 28 mesačnej dcérky. Od narodenia mala koliky, zvracala a dusila sa. Problémy trvali do 8 mesiaca.

Dávala som jej Sab Simplex a kakanie spolu s kolikou sa upravili. Doteraz problém nemala. Asi pred dvomi týždňami sa niečo stalo a začala kakať každé 4 - 6 dni.

Nasadila som jej Hylak a Fructolax, ale nepomáha to. Na 5. deň som jej dala čípok. Na 6. deň vidím ako sťahuje riťku a veľmi plače.

Čo jej môže pomôcť?

Mám jej dať bezlaktózové mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo popisujete skôr by som usúdila, že má psychický problém s kakaním. U detí sa to vyskytuje ak napríklad mala v poslednej dobe tvrdšiu stolicu, tak dieťa sa následne bojí vykakať.

Prípadne sa to stáva aj u detí po odplienkovaní, že stále chcú kakať výhradne do plienky. Podľa môjho názoru ak sťahuje zadok, tak jej treba kakať ale snaží sa to zadržiavať.

Samozrejme pomáha ak bude papať viac vlákniny, ovocia a musí prijímať veľa tekutín.
Skúste spätne zistiť, čo sa stalo pred dvoma týždňami keď sa objavil problém.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová