Je lepší liek Gopten alebo Prestarium?

Zodpovedané
16. nov 2020

Dobrý deň,

moja 62 ročná teta mala fibr. predsieni. Užíva Metoprolol rathiopharm 50 mg ráno a ešte večer 0,25 mg na pulz. Tlak jej ale niekedy dosť stupne napr. na 145/91 alebo 138/86.

Mávala ale aj 117/74 alebo 110/68. Odporučili jej začať užívať ešte k Metoprololu Gopten 0,50 mg alebo Prestarium 2,5 mg.

Ktorý z týchto liekov by podľa Vás bol vhodnejší?

Ako začať najopatrnejšie s čo najnižšou dávkou, keďže Gopten je kapsula a nedá sa ani rozdeliť?

Mohla by to skúsiť napr. dať si štvrť tbl Prestaria?

Lebo po 2.5 mg Prestaria bol tlak už nízky, preto uvažujeme o štvrť tbl.

Koľko mg by to bolo v porovnaní s Goptenom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri liekoch na tlak určite nie je vhodné, aby ste svojvoľne bez konzultácie ošetrujúcim lekárom menili dávkovanie. Ak je tlak príliš nízky, dávkovanie, prípadne zmenu lieku konzultujte s lekárom.

Gopten a Prestarium sú lieky s podobným mechanizmom účinku.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová