Je vhodné očkovanie injekciou Gardasil 9 v 30tke?

Zodpovedané
21. dec 2018

Dobrý deň,

mám 30 rokov a na preventívke u gynekologičky mi zistili prítomnosť HPV vírusu. Gynekologička mi odporučila očkovanie, nakoľko kmene 16 a 18 nemám zatiaľ prítomné.

Je podľa vás vhodné očkovanie aj v takomto veku? Už mám založenú rodinu a žijem s tým istým partnerom. Bojím sa nežiadúcich účinkov, lebo v rodine máme dedičnú poruchu zrážanlivosti krvi.

Ďakujem

Dobrý deň,

ja nie som kompetentná rozhodnúť, či sa máte, alebo nemáte dať očkovať. V tomto má určite viac skúseností Vaša lekárka. Samozrejme či sa dáte očkovať je len na Vás.

Všeobecne však pri vakcíne Gardasil 9 je ideálny vek na očkovanie 9-26 rokov, potom sa účinnosť znižuje. Každopádne zistené prítomné HPV kmene Vám to nevylieči. Keďže žiadna vakcína nie je úplne 100% účinná, tak Vám ani nezaručí, že sa Vám nemôže objaviť aj iný kmeň.

Ak máte u seba potvrdenú koagulačnú poruchu, určite o tom oboznámte lekára.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová