Máte tip na základnú dobre vyskladanú lekárničku?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

pri sťahovaní sa zo starej domácnosti som zistila, že sme doma mali veľa liekov, vitamínových doplnkov, mastičiek, aromaterapeutických pomôcok a čajov, ktoré sme ani nedoužívali. Resp. nepotrebovali a už im aj končí exspirácia.

Máte tip na základnú dobre vyskladanú lekárničku, v ktorej by boli prípadne aj univerzálnejšie položky?

Sme doma ja, manžel, skoro dvojročný syn a čoskoro bude novorodenec. Netrápia nás žiadne neduhy. Občas bežná choroba podľa ročného obdobia.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

domáca lekárnička pre novorodenca by mala obsahovať:

  • lieky na zníženie horúčky (Paralen čapíky alebo sirup, od 3 mesiacov je možný aj Nurofen),
  • teplomer (bezkontaktný alebo digitálny do konečníka s ohybnou špičkou),
  • kvapky proti nadúvaniu (Espumisan, BabyCalm),
  • probiotiká,
  • rektálnu rúrku, masážny krém na bruško (Pupík),
  • nosnú hygienu (Libenar ampulky), prípadne nosovú odsávačku,
  • čistenie očí (modrý Ocuflash bez konzervantov),
  • 60% lieh na čistenie pupka, gázové štvorce,
  • krém na zapareniny (Bepanthen, Sudocrem).

Od lekárky dostanete predpis na kvapky Vigantol (vitamín D) a Kanavit (vitamín K).

Pre dospelých:

  • liek na bolesť a teplotu (Panadol, Ibalgin),
  • tráviace ťažkosti (čierne uhlie, Imodium),
  • očné, nosné, ušné kvapky,
  • pastilky alebo sprej na bolesť hrdla,
  • gél po uštipnutí hmyzom,
  • dezinfekcia,
  • obväzový materiál a náplasti.

Veľa zdravia

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut