Aké cviky zmiernia bolesť lopatiek?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

už dlhodobo mám problémy s krčnou chrbticou a teraz ma začali bolieť lopatky. Bolesť vystreluje do hrude a aj sa mi z toho ťažko dýcha. Moja neurologička mi len odporučila cvičiť a rehabilitovať.

Aké cviky mi poradíte, aby ma neboleli lopatky?

Ďakujem

Dobrý deň,

s touto situáciou sa stretávam pravidelne, takže Vám úplne rozumiem.

Vystrelovanie bolesti až do hrude nie je síce tak bežné, ale deje sa aj to a všetko sa dá riešiť.

Jediné, čo potrebujete urobiť je, lopatky uložiť naspäť do ich prirodzeného postavenia na tele. To Vás zbaví tlaku, ktorý spôsobuje aj vystrelovanie bolesti, nakoľko je niekde chytený nerv.

Vyskúšajte si ľahnúť na chrbát. Mierne pokrčte kolená. Chodidlá si uložte na šírku päste.
Ruky položte vedľa tela, mierne spojte lopatky tak, aby sa Vám vytvorila ľahké prehnutie v chrbte. Udržte lopatky spojené a zároveň mierne zatlačíte lakte do zeme. Budete cítiť aktivované svalstvo okolo lopatiek.

Ak máte túto polohu, nadýchnite sa nosom do hrude a s výdychom sa snažte vyplniť priestor pod krkom. Ako keby ste natiahli temeno hlavy do diaľky. Týmto spôsobom robte opakovania - nádych/výdych.

Zároveň však udržujte lopatky stále spojené.

Tento cvik Vám natiahne a postupne uvoľní aj priestor okolo krčnej chrbtice.

V prípade otázok alebo usmernenia ma neváhajte kontaktovať.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”