Ako zmierniť brnenie medzi lopatkami a bolesť chrbta po nosení detičiek v šatke?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

rada by som poznala Váš názor na moje aktuálne zdravotné problémy.

V podstate som 4 roky vkuse nosila deti v šatke. Prvé a aj druhé dieťa hneď od narodenia, takže váhy sa líšili.

Pred cca rokom ma postupne začal bolieť chrbát. Začalo to obyčajným brnením medzi lopatkami a skončilo to bohužiaľ tak, že sa dnes musím v posteli doslova rozhýbať a rozcvičiť, aby som vôbec bola schopná s bolesťami chodiť.

U lekára som zatiaľ nebola, pretože viem, z čoho pramenia moje problémy. Nemám čas a ani priestor chodiť na nejaké rehabilitácie, resp. fyzio cvičenia. Snažila som sa to riešiť klasickými uvoľňovacími cvikmi z internetu, skúsila som aj pilates, jogu (videa), ale bolesti sa skôr stupňovali.

Aktuálne už deti mesiac v šatke nenosím, avšak s mojím stavom sa nič nezlepšilo.

Môžem si nejako sama pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite si dokážete pomôcť sama a aj ja sa Vás pokúsim nanavigovať najlepšie ako dokážem.

Ak ste nosili deti v šatke takú dlhú dobu, tak určite viete, že ako veľký ťah na chrbát to bol. Chrbtica v oblasti krížov, alebo vo Vašom prípade v oblasti lopatiek a krku bolí vtedy, ak je STLAČENÁ a je tam nahromadené NAPÄTIE.

Kým ste nezačali nosiť deti v šatke, tak ste mali “dostatočne” silné medzilopatkové svalstvo, ktoré udržiavalo chrbticu v uvoľnenej polohe. Akonáhle ste začali dlhodobo zvyšovať ťah/tlak šatkou - šatka Vás určite ťahala do zhrbenia, predsunuté ramená a vysunuté lopatky. To je prirodzená reakcia tela vtedy, keď už medzilopatkové svaly chrániace chrbticu nevládzu. V chrbtici sa tak začne tvoriť tlak.

Medzilopatkové svaly sa natoľko natiahli a oslabili, že už neudržujú chrbticu v správnej polohe a chrbtica je neustále stláčaná. Brnenie je spôsobené tým, že stlačenie v oblasti lopatiek je tak veľké, že pricviklo nerv. Tým pádom máte stole pocit dráždenia/šteklenia/brnenia.

Potrebujete sa zbaviť stlačenia a opätovne aktivovať medzilopatkové svaly natoľko, aby Vám chrbticu vrátilo do uvoľneného stavu.

Krok 1: Ľahnite si na chrbát, mierne pokrčte nohy, ruky nechajte vedľa tela. Kolená zľahka spojte a zároveň spojte lopatky. Vytvorí sa Vám mierne prehnutie v krížovej oblasti.
Udržujte lopatky spojené - začnite mierne tlačiť do zeme cez lakte. Teraz sa nadýchnite do hrude - široký nádych a s výdychom. Skúste natiahnuť temeno hlavy čo najďalej so snahou vyplniť priestor pod krkom.

Budete cítiť napnutie medzi lopatkami a zároveň ťahanie v chrbtici. Opakujte 6/8 nádychov a výdychov. Potom sa uvoľnite a opakujte 2/3 série. A to kľudne aj 2/3x do dňa a uvidíte, že Vám začne byť lepšie 🙂

Napíšte mi ako Vám to pomohlo.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”