Nemôže mi cvik na podsadenie panvy v mojom prípade ublížiť?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

bola mi zistená diskopatia L5S1 a bola som aj viackrát seknutá. Dnes som začala s rehabilitáciou a cvičím s fyzioterapeutkou. Trénovali sme podsadenie panvy. Mám však aj šikmú panvu a skoliózu, o týždeň má čaká MR, nakoľko mi bolesť vystreľuje do kĺbov.

Nemôže mi v mojom prípade cvik na podsadenie panvy ublížiť?

Mám si naštudovať aj cviky na hlboký stabilizačný systém, no istý odborník tento cvik neodporúča, lebo prichádza k ešte väčšiemu útlaku.

Aký máte na toto tvrdenie názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Úplne prvá vec, ktorá definuje či je konkrétny pohyb správny alebo nesprávny je fakt, či sa Vám po ňom uľavilo od bolesti alebo nie.

V prípade, že cviky, ktoré ste robili s fyzioterapeutkou vrátane podsadenia panvy Vám bolesť zmiernili, tak ste na dobrej ceste.

Z mojej skúsenosti však podsadenie panvy v akútnych prípadoch aký máte vy, nedoporučujem a nepraktizujem. Keď sa pozriete na fotku, ktorú prikladám do odpovede dokážete porozumieť prečo sa panva v akútnom prípade podvádzať nechce. Vytláča to totižto platničky a irituje nervy, ktoré sú uložené za nimi. Viď obrázok.

Ak nie je dostatočný priestore v chrbtici a medzi stavcami. Platničky budú stláčané, čo má za následok aj vystrelovanie bolesti do kĺbov, ktorú pociťujete.

Z mojej skúsenosti je teda podsadenie panvy vo vašom prípade zatiaľ nevhodný pohyb.

Pracovať na hlbokom stabilizačnom systéme by som zatiaľ takisto neodporučoval. Skôr by som sa na Vašom mieste orientoval na úplné uvoľnenie trupu, zbavenie sa vnútrobrušného tlaku a jemné natiahnutie chrbtice pasívnym spôsobom. Vyskúšajte si len ľahnúť na rovnú zem na chrbát s mierne vyloženými nohami. Uvoľnite sa a ležte aspoň 15 minút, uvidíte ako sa Vám uľaví.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”