Neublížim si cvikmi na rehabilitácii ešte viac?

Zodpovedané
20. okt 2022

Dobrý deň,

ďakujem za vašu odpoveď na moju predchádzajúcu otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dnes som opäť absolvovala cvičenie - krúženie panvou na fit lopte spolu s izometrickými cvikmi, ale vôbec sa mi neuľavilo. Skôr pociťujem bolesti pri platničke v krížoch, aj keď sedím. Viem, že musím cvičiť, ak si chcem svoj stav zlepšiť. Mám strach, lebo neviem čo môžem a čo nie. Súčasné cviky, ktoré mám na rehabilitácii nie sú vhodné a nechcem kvôli tomu svoj zdravotný stav zhoršiť. Prvé dva týždne som sa nevedela ani pohnúť, dostala som obstreky a silné lieky od bolesti. Bojím sa robiť akýkoľvek pohyb, aby som si neublížila. O týždeň ma čaká MR.

Čo by ste mi teda odporučili v mojom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste dnes po cvičení opäť nepocítili úľavu, tak bude na mieste odkomunikovať to s Vašou fyzioterapeutkou. Bolo by nerozumné pokračovať v cvikoch, ktoré Vám úľavu neprinášajú.

Napadajú ma samozrejme možnosti ako by sme to vedeli riešiť. Môžem Vám ukázať jednoduché úľavové polohy. Ide o to, že pre zmiernenie bolesti potrebujete uvoľniť tlak a napätie v danej oblasti.

Znovu prikladám fotky jednotlivých vrstiev svalov v oblasti chrbtice. Uvidíte aké je smerovanie vlákien - zhora nadol, resp. zvislo. Po tejto línii je chrbát aj stláčaný, tak musí byť po tejto líniií aj uvoľnený. Toto je úplne prvý krok - uvoľniť toto stlačenie. To sa dá jednoduchými a hlavne bezpečnými cvikmi.

Som presvedčený, že do pár dní viete tými správnymi pohybmi zmierniť a možno aj odstrániť bolesť v chrbte. Ak sa tak rozhodnete, ozvite sa mi a základné pohyby Vám môžem ukázať, aspoň pre inšpiráciu.

Tak či onak, najdôležitejšie je nepokračovať v tom čo Vám robí zle!

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”