Ako pomôcť prvákovi, ktorý každé ráno v škole plače?

Zodpovedané
10. sep 2022

Dobrý deň,

syn je prvák a ráno v škole plače. Vraj mu je smutno za mnou, ale pravý dôvod to podľa mňa nebude.

Škôlku zvládol super, ani raz neplakal.

Prišla škola, prvé dva dni boli v poriadku. Streda a štvrtok plač.

Myslím, že problém je učiteľka. Je prísna, kričí po deťoch. Sama o sebe tvrdí, že je prísna a rodičia ju preto nemajú radi. Chcem, aby mi ten dôvod povedal syn. Nie je to plač rozmaznaného dieťaťa. Je to naozaj vážny plač, pri ktorom sa až zajakáva.

Pani učiteľka dokonca "klame", že neplakal, len mu smutno bolo. On sám mi povedal, že plakal celú prvú hodinu, na druhej už len hikal. Bola som svedkom toho, že plakal naozaj. Nie tak, ako to opisovala učiteľka.

Kde a ako hľadať odpoveď na to, v čom je problém?

Mám ísť za riaditeľkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že je pani učiteľka prísna, nie je zlé a ani nezvyčajné. Krikom sa autorita nebuduje a žiakov si treba získavať aj láskavým prístupom. Ale o tom nie je a nebude moja odpoveď.

Píšete, že syn zvládol prvé dva dni v poriadku, ale potom nastal plač. Skúsili ste sa porozprávať o probléme so synom? Ak už plače prvé dni, vytvorí si negatívne asociácie so školou. Pokúste sa z neho dostať informácie. Možno sa niečo udialo: vyvolala ho a nevedel odpovedať, posmievajú sa mu spolužiaci, na záchode mu niekto niečo povedal, má problém so žiakom, s ktorým sedí, nedočiahne do skrinky...

Tých problémov môže byť viac.

Ak zvládol prvé dva dni bez plaču a plač prišiel až neskôr, určite to nebude zo smútku za Vami. Adaptácia na školské prostredie je pre niektoré deti náročná a dlhšie im trvá, kým sa prispôsobia novému prostrediu. Plakať až do zajakávania sa mi príde naozaj zo strachu a nie zo smútku.

Ak Vám syn nechce povedať, čo sa mu naozaj v škole stalo a prečo plače, možno má kamaráta/kamarátku, ktorá chodí do rovnakej triedy a môžete sa opýtať jeho/jej.
Keď sa ani touto cestou nič nedozviete, určite ešte kontaktujte triednu pani učiteľku. A to po vyučovaní, vtedy si určite nájde viac času ako ráno. Aj jej by malo záležať na tom, aby sa v triede žiaci cítili dobre. Ak Vám nepovie pravdu o tom, čo sa mohlo udiať, choďte za pani riaditeľkou. To by som odporučila až ako posledné riešenie.

Ešte by sa Váš syn mohol porozprávať so školským psychológom (ak v škole pracuje), ale to by som tiež až vtedy, ak bude tento strach pretrvávať.

So synom sa doma rozprávajte, skúste ho motivovať aby sa do školy tešil. Niečo istotne nájdete - kamaráti, obľúbená vyučovacia hodina, veľká prestávka a podobne.

Želám Vám, aby ste tento strach prekonali a našli ste riešenie tohoto problému. Hlavne nech synček nájde motiváciu chodiť do školy. Ak bude naozaj problém v pani učiteľke a nepomôžu ani rozhovory s ňou, máte možnosť syna zo školy zobrať do inej.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie