Ako riešiť vymyslenú šikanu?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť s problémom, ktorý má náš 11-ročný syn v škole. Začalo sa to minulý rok. Syn nám ukázal chat, v ktorom sa mu vyhrážal otec spolužiaka. V chate si navzájom môj a jeho syn nadávali. Do toho sa zaplietol jeho otec. Ja som mu tam napísala odkaz, že si neprajem, aby mu tam písal a ak má nejaký problém, aby mi zavolal. Napísal mu ešte raz a na to som mu zavolala ja.

O pár mesiacov bolo rodičovské združenie, chlapcovi rodičia tam neboli, ale učiteľka spomínala, že mu niektorí chlapci robia zle. Ja jediná som sa ozvala a povedala, že on nie je také neviniatko ako zo seba robí. Keď už príde ku konfliktu, vyhráža sa, že to povie ockovi, že ho šikanujú. Po rodičovskom mi zavolal jeho otec a vyhrážal sa mi, že to len tak nenechá a bude sa sa na môjho syna sťažovať, že mu nadáva. A takto to pokračuje od toho rodičovského. Stále tvrdí, že mu môj syn nadáva, že kvôli nemu nechce chodiť do školy.

Dnes mi volala triedna, že už to takto ďalej nejde. Neustále jej jeho rodičia vyvolávajú a sťažujú sa. Najnovšie, že môj syn poštval celú triedu proti nemu. Podotýkam, že je to jedináčik, nechodí na žiadne krúžky a v triede nemá žiadneho kamaráta. Mňa to už tak isto psychicky vyčerpáva. Pred mesiacom mi volala jeho mama, že ho môj syn dokonca zbil. Samozrejme, nikto pri tom nebol a nemá ani žiadne zranenie, nebol ani za triednou. Keď som jej povedala, že je to jeho tvrdenie proti tvrdeniu môjho syna, tak opäť prišli vyhrážky, že ona si papier od lekára zoženie. Nezohnala.

Chceli by sme to dať do poriadku, aby sa to terorizovanie z ich strany a vyhrážky už skončili. Rozprávali sme aj s triednou, ona s celou triedou. Deti stoja na strane môjho syna, potvrdili jeho tvrdenia, ale oni si nedajú povedať. Môj syn sa už aj bojí na neho pozrieť, lebo za všetkým vidia šikanu.

Ako by sme mali riešiť túto situáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma situácia, v ktorej sa nachádzate. Šikanovanie je náročná téma a stretávame sa s ňou čoraz viac.

V škole by mal pôsobiť výchovný poradca, resp. koordinátor prevencie. Práve táto osoba rieši šikanovanie v škole. Určite by ste sa mali stretnúť, porozprávať o tomto probléme.
Ak aj nikto taký v škole nepôsobí, trvala by som na stretnutí s rodičmi chlapca. Môžete poprosiť triednu pani učiteľku, aby bola taktiež prítomná. Určite je aj v jej záujme vyriešenie situácie.

Na stretnutí by som odporučila, aby bol Váš syn, aj chlapec, ktorého údajne šikanuje aj spolu s rodičmi. Deti doma povedia všeličo. Rodičom klamú, prifarbia situáciu vo svoj prospech a podobne. Keď budete všetci spolu prítomní, verím tomu, že tento "šikanovaný" chlapec nebude klamať. Vie, že keď bude klamať, je tam pani učiteľka a Váš syn, ktorí povedia skutočnú pravdu. Nechajte chlapcov, nech povedia oni, čo ich trápi. Až potom rozprávajte vy - rodičia a pani učiteľka.

Skúste chlapcov nejakým spôsobom udobriť, pokúste sa o slušné jednanie aj vy ako rodičia. Ak uvidia príkladné správanie z Vašej strany, možno ich to tiež povzbudí.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie