Ako sa doma efektívne učiť so synom, ktorý má dysortografiu?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

máme doma dieťa s ľahkou formou dysortografie. Má ťažkosti s diktátmi, v ktorých robí veľa chýb. Síce sa mu v škole venujú, ale aj my rodičia chceme svojmu dieťaťu pomôcť.

Skúšame s ním písať nejaké ľahšie diktáty, prípadne sa s ním učíme tak, že mäkké ,,i" v slovách zvýrazníme jednou farbou a ,,y" inou farbou. Predpokladáme, že takto odlíšené by si to mohol skôr zapamätať.

Ako inak by sme ešte s ním mohli doma pracovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

je skvelé, že sa aj doma chcete venovať svojmu dieťaťu.

Doma môžete robiť aj nasledovné cvičenia:
1. Hľadaj rovnaké obrázky/písmená/slová. Na počítači si môžete vyrobiť jednoduchý pracovný list. Vyberte si napr. 5 obrázkov, ktoré dajte na stranu. Jeden obrázok dajte na stranu viac krát, môžete meniť veľkosť. Vytlačte. Úlohou dieťaťa je nájsť a zakrúžkovať všetky rovnaké obrázky (písmená/slová).
2. Napíšte na papier slová v správnom aj nesprávnom tvare. Dieťa hľadá správny tvar. Napr. med-mäd-met-mät, býk-byk-bík-bik, slová voľte podľa preberaného učiva.
3. Farebne rozlišujte problémové písmená. Ako ste spomínali y,i, môžete aj b,d,p,q - ak robia problém.
4. Rozkladajte slová na slabiky/hlásky. Sluchová analýza je tiež dôležitá. Nech si uvedomí, ktoré hlásky v slove počuje.
5. Kocky s písmenami - ak máte. Dieťa môže skladať/rozkladať slová.
6. Rozlišovanie dlhých a krátkych hlások v slove. Rozprávate slová a ak je v ňom dlhá hláska, dieťa môže stlačiť bzučiak. Ak krátka hláska, ťukne ceruzou do stola. Môžete si vymyslieť aj vlastné signály.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie