Prvák robí veľa chýb v diktátoch. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

syn je prvák na základnej škole a začal zle písať diktáty. Kým boli slová a slabiky, tak písal pekne na jednotky. Občas dostal dvojku. Teraz ako začali písať vety, tak to ide dole vodou. Jeho známky sú 4 a 3.

Som zúfalá. Vidím, že ho to trápi a mňa tiež.

Ako mu pomôcť?

Máme viac písať a cvičiť?

Je to nejaká porucha?

Ďakujem

Dobrý deň,

prejsť to slov na vety je pre prváka náročné. Je dôležitý spôsob diktovania. Treba ich upozorniť, že ideme písať vety. Ja mám tiež teraz prvákov a vždy si opakujeme, že veta začína veľkým písmenom, že musí končiť bodkou/otáznikom/výkričnikom. Na gramatické javy ako de, te, ne, le, di, ti, ni, li ich upozorňujem, tiež na písanie ypsilon.

Na základe diktátu ja neviem určiť, či ide o poruchu. Treba sa na to pozerať komplexne.
Skúste mu viac dávať odpis a prepis, prípadne sa môže zahrať na pána učiťeľa. Vy napíšte diktát s chybami a on opravuje.

Písať spamäti je pre nich najnáročnejšie. V hlave si musia predstaviť písmená, spojiť ich do slov. Niekomu to ide lepšie, inému horšie.

Ja mám ešte stále v triede vyvesené všetky písmená, aby si žiaci mohli pomôcť. Možno to chce len čas.

Som ale prekvapená z toho, že píšete, že dostáva trojky a štvorky. V prvom ročníku má byť známkovaný iba jeden diktát - koncoročný. Ostatné sú nácvičné - iba na počet chýb. Má ísť najmä o to, aby pochopili písanie diktátov.

Verím, že tréningom sa to naučí.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie