Aké vitamíny mám doplniť, keď som tehotná a dostala som nádchu s kašľom?

Zodpovedané
26. apr 2023

Dobrý deň,

som po vklade embrya (4. apríl) s pozitívnym tehotenským a krvným výsledkom. Ide o moje prvé tehotenstvo. Už cca dva týždne ma trápi nádcha a pridal sa aj suchý dráždivý kašeľ. Teplotu som zvýšenú nemala.

Čo sa týka užívania medikamentov, tak v tomto som opatrná. Bojím sa užívať hocijaké lieky na začiatku tehotenstva. Užívam len sirup (Stopkašeľ) a sprej do nosa (Quixx), plus vitamíny pre tehotné (Femibion1). Pijem teplú vodu/džús, výnimočne čaj pre tehotné. Zaradila som do jedálnička viac ovocia a zeleniny.

Je to dostatočné, alebo by som mala ešte nejakým spôsobom navýšiť príjem niektorých vitamínov?

Môže mať dlhodobá nádcha a hlavne časté kašľanie nepriaznivý vplyv na vývoj embrya a spôsobiť ukončenie tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

silný kašeľ v tehotenstve nie je žiadúci. Záchvaty kašľu dokážu ovplyvniť vývoj tehotenstva.

Určite je potrebné užívanie vitamínov, C, D, prírodné lieky med, cesnak, chren, čaje na nádchu. Pri zvýšenej teplote nad 38 stupňov odporúčam Paracetamol 500 mg.

Držím palce, nech sa skoro vyliečite.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič