Postačí pri plánovaní bábätka iba kyselina listová?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

mám 30 rokov a plánujeme bábätko. Nemám úplne ideálnu životosprávu a mám nadváhu. Stravu sa snažím upraviť, pridala som viac zeleniny, no aj tak by som chcela dopĺňať potrebné vitamíny včas.

Postačí kyselina listová, alebo by bolo vhodnejšie siahnuť po Femibione 1?

Ďakujem za odporúčanie

Dobrý deň,

pokiaľ plánujete tehotenstvo, tak je vhodné upraviť životosprávu. Pri obezite je vhodnejšie schudnúť.

U žien s obezitou a polycystickými vaječníkmi sa často objavuje anovulačný cyklus, takže vajíčko nedozrieva. U týchto žien je vhodná kontrola ovulácie a užívanie Inofolicu.

Pri bežnej plnej strave u zdravej osoby stačí užívanie kyseliny listovej. Pri diétach alebo nedostatku vitamínov sú vhodné vitamíny určené na plánovanie tehotenstva. Napr. Femibion 1, Ledyvita 1...

Partner môže užívať takisto podporné vitamíny na zlepšenie kvality spermií.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič