Kyselina listová pred plánovaním tehotenstva

6. máj 2022

Ahojte, planujem 3.mesiace pred snazenim sa o babo uzivat kyselinu listovu 🙂
Mate s nejakou konkretnou znackou dobru skusenost?
Pytala som sa mojej Dr. ta mi neodporucila ziadnu konkrétnu, preto sa pytam 🙂

a este dodam moje predchadzajuce tehotenstvo som 3.mesiace pred otehotnenim uzivala kazdy den Femibion 1 a moje tehotenstvo zial skoncilo MA v prvom trimestri.

Dakujem 🙂

jarmila2010
6. máj 2022

aj ja som uzivala,len cisto kyselinu listovu...ale znacku neporadim..uz to bolo davnejsie..inak,pred kazdym uspesnym tehotenstvom spojenym s uzivanim KL,som potratila...vtedy tie tehotenstva neboli planovane a ani som nic nebrala...

autor
6. máj 2022

ja nad tymyto tentokrat rozmyslam 🙂 nemate niektora skusenost? alebo staci len cisto tu kyselinu listovu?

bolarazjedna
6. máj 2022

J som sa zhodla s mojim doktorom, že stačí kyselina listová a vitamín D, ostatné prijmeš vyváženou stravou.

Co sa týka kyseliny listovej, existuje tzv aktívny folát, je síce drahší, ale určitá časť žien nevie stiepit kyselinu listovú na aktívny folát a tak ostane telu nevyužitý. Pri aktívnom folate tento problém nehrozí. Odhliadnuc od toho je úplne jedno, ktorá značka, všetky obsahujú to isté.

Užívanie femibionu resp iných prípravkov nemá nič spoločné s tým, že si mala MA. Femibion ti neudrží tehotenstvo, rovnako ani nespôsobuje potrat.

Ja som otehotnela, keď som už 2 mesiace nebrala nič, ani kyselinu listovú, lebo už som toho mala plné zuby. Predtým som užívala vitamíny aj kys. listovú 1,5 roka a okrem anembryomoly sa nič neudialo.

autor
6. máj 2022

@bolarazjedna ano je mi to jasne ze Femibion nemohol za nic..len rozmyslam ci skusit nieco ine alebo ostat pri nom 🙂 kedze praveze Femibion tu aktivnu formu folatu malo

stannkal
6. máj 2022

ja som si o tom kedysi dost citala a tieto multivitaminy boli dost kritizovane (vratane Femibion), pretoze obsahuju dost casto vyssie nez odporucane koncentracie urcitych latok. Myslim ze o beta karotene sa najviac diskutovalo (to potom hlavne v prvom trimestri) pretoze vysoke davky mozu poskodit plod. Ale ani zelezo napr by sa nemalo brat "len tak" pokial nevies ci ho mas nedostatok pretoze aj to je toxicke pokial ho mas privela, rovnako ostatne latky z kategorie kovov ktore sa ti v tele mozu hromadit. Taky pristup ze ked to nepomoze urcite to neuskodi teda pri tychto pripravkoch vobec neplati. Zeny co planuju tehotenstvo by mali brat kyselinu listovu a jod. Pripadne este B12 a D sa oplati dat si zistit z krvi.

autor
6. máj 2022

@stannkal betakaroten tusim Femibion ale nemal ci?

autor
6. máj 2022

popravde ja sa teraz bojim po tom zamlcanom potrate robit cokolvek co sa tyka tehotenstva aby som to druhy krat nahodou zase mojou vinou nepokaslala... :(

stannkal
6. máj 2022

to neviem, ja som femibion nikdy nebrala len viem ze sa tam spominal co som kedysi citala, asi kvoli tomu ze je to jeden z tych znamych pripravkov. Chapem ta, ja som tiez po MA v 12-tom tyzdni a tiez som mala potom obdobie ze idem teraz brat vsetko mozne co by mi mohlo pomoct znovu otehotniet. Len potom som zacala citat o tom nejake clanky, dokonca aj studie, a vyslo mi z toho ze bezpecnejsie je nebrat ziadne zbytocnosti, len to co lekari naozaj odporucaju. Tehotenstvo si urcite nepokaslala ty, ved sa predsa vie ze drviva vacsina potratov je sposobena nejakou mutaciou alebo deformaciou DNA, proste niecim co bolo dane uz pri oplodneni vajicka.

jarmila2010
6. máj 2022

vobec si nic nevycitaj..aj pre nas to bolo tazke..najma 1x,ale neskor sme sa to snazili brat pragmaticky,ze to tak malo byt, lebo plod nebol v poriadku...pockali sme dva normalne cykly pocas kt som aj brala kyselinu listovu a opat sme skusali otehotniet ...zostala som tehotna po 2.mes. a po 4.mes...v tomto som mala stastie aj napriek potratom a vyssiemu veku...rodila som v 36.r a 39.r...

lrnka
6. máj 2022

Ja som brala túto a za 3 mesiace som už bola tehotná https://www.mall.sk/pripravky-pre-zdravu-krv/si... brala som mu prvý trimester a posledný 9 mesiac pred koncom

guga79
7. máj 2022

Ahojte, ja som doma akurát nasla ActiveFolic od Generici.... A tiež som mala také obdobie, keď som ju užívala a aj tak som mala 2x v priebehu 8 mesiacov MA

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre