Aká je referenčná norma pri stanovení FT4 v jednotkách ng/dcl?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hodnoty výsledkov štítnej žľazy FT4. Boli mi robené odbery v dvoch ústavoch a hodnoty sú v rôznych jednotkách.

Prvý výsledok bol FT4 6,2 pmol/l. Krv mi brali v gynekologickej ambulancii v 15. týždni gravidity. Potom som bola na vyšetrenie u endokrinológa a výsledky boli nasledovné:

TSH 2,26 mIU/l a FT4 0,86 ng/dcl v 18. týždni

Kontrolný odber:

TSH 2,40 mIU/l a FT4 0,73 ng/dcl v 25. týždni

Endokrinológ hovorí, že výsledky sú v poriadku, ale pre istotu mám prísť ešte v 32 . týždni na kontrolu.

Aká je referenčná norma pri stanovení FT4 v jednotkách ng/dcl?

Ďakujem

Dobrý deň,

Jednotky, v ktorých sa vyšetrujú krvné parametre nie sú tak dôležité ako to, či je výsledok v medziach normy.

Každé laboratórium má na základe prístrojového vybavenia rôzne jednotky, v ktorých sú krvné parametre vyšetrované.

Preto nemôžete porovnávať hodnoty z dvoch rôznych laboratórií, ale na výsledok sa treba pozerať tak, či je alebo nie je v medziach normy.

U Vás sú teda výsledky v norme bez ohľadu na to v akých sú jednotkách.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková